Starliner. Ruszyła pierwsza załogowa misja kosmiczna statku

Starliner rozpoczął misję
Starliner rozpoczął misję
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2024 Getty Images
oprac. KMO

05.06.2024 17:40, aktual.: 05.06.2024 17:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W środę, z przylądka Canaveral na Florydzie, odbył się start pierwszego załogowego statku kosmicznego Starliner. Wydarzenie miało miejsce o godzinie 16.52 czasu polskiego. Na pokładzie statku znalazło się dwoje amerykańskich astronautów. Według planów, statek ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w czwartek.

Astronauci NASA, Barry Butch Wilmore, który jest dowódcą misji, oraz Suni Williams, mają za zadanie dotrzeć do stacji kosmicznej w ciągu 25 godzin od momentu startu. Planują tam pozostać przez około tydzień. Głównym celem ich misji jest przetestowanie statku kosmicznego Starliner i jego podsystemów. Testy te są niezbędne zanim NASA rozpocznie prace nad systemem transportu, który będzie wykorzystywany w misjach rotacyjnych.

Starliner rozpoczął pierwszą misję

NASA poinformowała, że na pokładzie statku Starliner znajduje się około 350 kg ładunku. Wśród przewożonych przedmiotów są żywność, odzież, sprzęt do ćwiczeń, środki medyczne oraz sprzęt fotograficzny. Na pokładzie statku znalazł się również pendrive, na którym zapisano około 3,5 tys. zdjęć. Zdjęcia te ukazują prace dzieci z 35 stanów amerykańskich i 66 różnych krajów.

Start Starlinera był trzecią próbą wystrzelenia tego statku. Pierwsza próba, która miała miejsce 6 maja, została odwołana z powodu problemów z zaworem rakietowym, a następnie wycieku helu w układzie napędowym kapsuły. Kolejna próba, podjęta 1 czerwca, także zakończyła się niepowodzeniem. Tym razem doszło do awarii sekwensera startu naziemnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zarządzanie projektami wspierane przez AI - Bitrix24 CoPilot

Pierwszy start Starlinera, który odbył się w 2019 roku, również nie był udany. Pomimo braku załogi na pokładzie, kapsuła weszła na niewłaściwą orbitę i nie dotarła do ISS. W efekcie lot musiał zostać powtórzony. Później wykryto serię kolejnych usterek technicznych.

NASA zleciła dwóm prywatnym firmom, Boeingowi i SpaceX Elona Muska, opracowanie i wyprodukowanie pojazdu do transportu astronautów na ISS i ze stacji kosmicznej na Ziemię. Statki Dragon SpaceX od 2020 roku pomyślnie wykonują loty orbitalne.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)