Stara Nokia 1100 jest warta nawet 25 tys. euro

Stara Nokia 1100 jest warta nawet 25 tys. euro

Stara Nokia 1100 jest warta nawet 25 tys. euro
Źródło zdjęć: © Nokia
23.04.2009 13:56

Za niemłody już telefon Nokia 1100 można otrzymać nawet 25 tysięcy euro. Jak to możliwe? Model ten może zostać wykorzystany przez przestępców do kradzieży pieniędzy z kont bankowych - podał brytyjski The Register. Na aukcjach internetowych widać już ogromne poruszenie.

Przestępcy są gotowi zapłacić nawet 25.00. euro za konkretne modele Nokia 1100. Okazuje się bowiem, iż telefon można tak przeprogramować, iż może on służyć jako urządzenie przechwytujące bankowe kody bezpieczeństwa. Wielu użytkowników bankowości internetowej autoryzuje swoje transakcje poprzez kody SMS, a Nokia 1100 potrafi je przechwycić. Oznacza to, że odpowiednio zmodyfikowany telefon może udawać, czy też raczej podszywać się pod inny numer telefonu. Od tego już tylko jeden krok, aby przechwycić kod autoryzacyjny wysłany przez nasz bank.

Obraz
© (fot. Nokia)

Nie każda wersja Noki 110. nadaje się do tego celu. Przestępcy zainteresowani są tylko i wyłącznie modelami wyprodukowanymi w niemieckiej fabryce Nokii zlokalizowanej w Bochum.
Holenderska firma Ultrascan zaobserwowała wzmożone zainteresowanie tym modelem telefonu na lokalnym rynku. Komentując możliwości wykorzystywania starej Nokii do takiego celu firma jest raczej powściągliwa, szczególnie z uwagi na zabezpieczenia i szyfrowania transmisji w sieciach GSM. Nie wyklucza jednak, iż taki scenariusz rzeczywiście jest możliwy. Wszystko okaże się po szczegółowych testach Nokii 1100, o ile Ultrascan uda się ją kupić...

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (286)