Stany Zjednoczone apelują do sojusznika Rosji. W tle narzędzia terroru
W nocy z wtorku na środę Rosja przeprowadziła kolejny atak przeciwko Ukrainie z użyciem dronów Shahed 136 i Shahed 131 wyprodukowanych w Iranie. Informacje potwierdził sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku. Stany Zjednoczone naciskają na Iran, aby ten zaprzestał dostarczania Rosji broni, która jest tak często wykorzystywana przeciwko Ukrainie.
16.08.2023 | aktual.: 16.08.2023 16:08
Ze swej strony szef obwodu odeskiego na południu Ukrainy, Ołeh Kiper, dwukrotnie ostrzegł w nocy przed atakiem grupy dronów lecących w kierunku portu Izmaił, w pobliżu granicy ukraińsko-rumuńskiej w delcie Dunaju. Kiper wezwał mieszkańców do udania się do schronów. Ogłoszony alarm przeciwlotniczy został odwołany ok. godziny później.
Nocny atak Rosjan
Łącznie w ciągu minionej doby Rosjanie, ostrzeliwując terytorium Ukrainy, odpalili co najmniej 28 pocisków manewrujących różnych typów. Siły ukraińskie zestrzeliły 16 tych rakiet. Wśród użytych przez Rosjan rakiet były cztery pociski typu Kalibr i 24 pociski typu Ch różnych modyfikacji. Ponadto w ostrzałach ukraińskich obwodów: dniepropietrowskiego i zaporoskiego Rosjanie użyli systemów rakietowych S-300 i S-400.
Drony Shahed-131 i Shahed-136 są systematycznie wykorzystywane przez Rosję m.in. jako narzędzia terroru do ataków na infrastrukturę krytyczną i ludność cywilną. Wynika to z faktu, że ich produkcja jest stosunkowo tania. Obydwa drony są do siebie podobne pod względem konstrukcyjnym, rozpędzają się do prawie 190 km/h. Zasięg Shahed-131 to ok. 900 km, w przypadku Shahed-136 został zwiększony do ponad 2000 km.
Shahed-136 - najważniejsze cechy
Podsumowując ataki prowadzone przez Rosję w ciągu minionej doby sztab ukraiński podkreślił, że "w wyniku terrorystycznych ataków rosyjskich zginęli bądź zostali ranni cywile, w tym dzieci".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
USA naciskają na Iran
Kolejny atak Rosjan z wykorzystaniem irańskich dronów zbiega się w czasie z działaniami dyplomatycznymi Białego Domu. Ich celem jest naciskanie na Iran, aby ten zaprzestał sprzedaży uzbrojonych dronów do Rosji. Stany Zjednoczone chcą, aby Teheran nie przekazywał Rosji zarówno dronów, jak i części zamiennych do swoich bezzałogowców.
Jak dowiedział się dziennik "Financial Times", temat był poruszany w czasie negocjacji dotyczących wymiany więźniów. Teheran zdecydował się przenieść cztery osoby o podwójnym obywatelstwie USA i Iranu z więzień do aresztu domowego. Te osoby oraz jeden Amerykanin mają wkrótce zostać całkowicie uwolnione i opuścić Teheran. Na zasadzie wzajemności Stany Zjednoczone uwolnią pięciu Irańczyków.
- Powiedzieliśmy jasno, że Iran musi łagodzić stanowisko, aby stworzyć przestrzeń dla dyplomacji w przyszłości. (...) Przeniesienie naszych zatrzymanych z więzienia do aresztu domowego nie jest powiązane z żadnym innym aspektem naszej polityki wobec Iranu - powiedział sekretarz stanu USA, Antony Blinken.