Sprawdziły się w Ukrainie. Zaprezentowano nowy model drona Bayraktar
Drony Bayraktar TB2 okazały się niezwykle skuteczne w Ukrainie. Ich producent – turecka firma Baykar Makina – poinformowała, że na linię produkcyjną wchodzi najnowszy model maszyny o nazwie Bayraktar Kızılelma.
14.03.2022 | aktual.: 14.03.2022 15:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przypomnijmy, że w 2018 r. Kijów zawarł umowę na zakup pierwszych TB2 i obecnie posiada 12 sztuk tych maszyn. Podczas konfliktu w Ukrainie tureckie drony wykazały się nadzwyczaj wysoką skutecznością. Turcja rozwija drony bojowe Nazwę nowego modelu – Bayraktar Kızılelma – ogłoszono w sobotę 12 marca.
Turcja rozwija drony bojowe
Według zapowiedzi, drony te zostaną oddane do użytku w 2023 r. Kızılelma to jednosilnikowa bezzałogowa maszyna latająca o maksymalnej masie startowej 5,5 tony. Według tureckiej agencji informacyjnej Anadolu maszyna będzie wyposażona w zaawansowaną sztuczną inteligencję, stając się w przyszłości "jednym z najsilniejszych elementów sił bezpieczeństwa na polu bitwy".
Kızılelma będzie w stanie operować na wysokości 12 tys. m, czyli ponad dwukrotnie większej niż TB2. Maszyna powstała w ramach projektu MIUS - Muharip Insansiz Ucak Sistemi (po turecku znaczy to dosłownie "Bojowy bezzałogowy system powietrzny"). Bayraktar Kizilelma będzie mógł lądować i startować z okrętów o krótkich pasach startowych, takich jak turecki lotniskowiec TCG Anadolu.
"Maszyna, której badania rozwojowe są w całości prowadzone przez tureckich inżynierów i techników z doświadczeniem zdobytym przy Bayraktar TB2 i Bayraktar Akıncı, zapewni skuteczność przeciwko celom powietrznym" – czytamy na łamach agencji Anadolu.
Producent podkreśla, że dron będzie mógł zabrać na pokład amunicję o łącznej wadze 1,5 t. Maszyna ma operować w powietrzu do 5 godzin w promieniu misji wynoszącym ponad 920 km. Nowy dron od Baykar Makina będzie wyposażony w zintegrowany radar AESA. Maszyna ma charakteryzować się dużą manewrowością oraz niską sygnaturą radarową, która ma utrudniać jej wykrycie.