Sposób na tanie przesyłki z AliExpress? Ekspert komentuje, czy naprawdę odczujemy zmiany

Sposób na tanie przesyłki z AliExpress? Ekspert komentuje, czy naprawdę odczujemy zmiany

Sposób na tanie przesyłki z AliExpress? Ekspert komentuje, czy naprawdę odczujemy zmiany
Źródło zdjęć: © iStock.com
31.10.2019 17:24, aktualizacja: 04.11.2019 09:55

Polacy skuszeni szeroką ofertą produktów i niską ceną, chętnie zamawiają paczki z AliExpress czy innych "chińskich Allegro". Rząd ma pomysł, jak zmniejszyć napływ tanich przesyłek z Azji. Czy zmiany przyniosą oczekiwany skutek? Ekspert ma wątpliwości.

Artur Halik, Head of Sales platformy zakupowej Shoper zwrócił naszą uwagę, że AliExpress w TOP 4 najchętniej wybieranych platform zakupowych przez Polaków. Dane zostały zebrane przez Gemius w tym roku.

W takim wypadku nie dziwi fakt, że rząd szuka rozwiązania na zwiększenie wpływów do budżetu poprzez nałożenie na przesyłki z Chin odpowiedniego podatku VAT. O projekcie, które przedstawiło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii możecie szerzej przeczytać w naszym poprzednim tekście.

- Chińczycy skradli serca, nie tylko dzięki bardzo niskim cenom towarów, ale także ich ogromnej różnorodności oraz darmowej dostawie - komentuje Artur Halik. - W przypadku wyżej wymienionej ustawy z pewnością ceny produktów, zaczęłyby być bardziej konkurencyjnej względem rodzimych sklepów internetowych, czy polskich platform jak Allegro czy OLX.

Przypominamy, że Urząd Celny nie nakłada obecnie cła czy dodatkowej opłaty VAT w przypadku przesyłek o małej wartości. Jednak, Artur Halik sugeruje, że "narzucenie opłaty z góry (niezależnie od wartości przesyłki), pozwoliłaby na zautomatyzowanie tego procesu".

Nie jest tajemnicą, że Polacy chętnie kupują w internecie, między innymi ze względu na konkurencyjne ceny. Nie dziwi więc fakt, że AliExpress cieszy się tak dużą popularnością. Wzrost cen z przesyłek z Chin z pewnością może więc wpłynąć na to, by inne, rodzime serwisy stały się bardziej konkurencyjne. Tego samego zdania jest Halik:

- Jeśli cena wzrośnie na chińskich platformach zakupowych (sumarycznie z opłatą VAT) pozwoli to na zmianę trendu w którym Polacy, chętniej kupować będą w polskich sklepach w zbliżonych cenach, uzyskując tym samym szybszą dostawę na terenie kraju - przynaje Halik. - Ze względu na takie właśnie sytuacje często uczulamy sprzedawców na platformie Shoper, by nie konkurowali wyłącznie niskimi cenami i udostępniali klientom także wygodne płatności i kilka metod dostaw.

Jednak, jeżeli rząd zdecyduje się na podwyższenie opłat za przesyłki z Chin, może to skłonić chińskich sprzedawców do zmian w logistyce. Jak zauważa Halik, chińskie sklepy już teraz mają swoje centra logistyczne na terenie krajów Unii Europejskiej, skąd wysyłają przesyłki m.in. do Polski.

Halik zauważa również, że w takim przypadku Urząd Celny może nie być w stanie wychwycić wszystkich przesyłek, które wymagałyby dodatkowego opodatkowania lub oclenia. Tym samym zmiana przepisów może nie przynieść oczekiwanych przez ministerstwo korzyści.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (281)