SpaceX wyśle kolejne 60 satelitów Starlink. Start można zobaczyć na żywo

SpaceX wyśle kolejne 60 satelitów Starlink. Start można zobaczyć na żywo

SpaceX wyśle kolejne 60 satelitów Starlink. Start można zobaczyć na żywo
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
28.01.2020 02:57

Nowe satelity SpaceX zostaną wysłane już w środę 29 stycznia o godzinie 9:06 czasu lokalnego (15:06 czasu polskiego) ze stacji lotniczej Cape Canaveral na Florydzie

Początkowo firma planowała wysłać satelity już dzisiaj 27 stycznie, ale silne wiatry w wyższego poziomu pokrzyżowała jej plany.

Satelity dołączą do szybko rosnącej wielkiej konstelacji działającej na niskiej orbicie Ziemi, która ma za zadanie zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu użytkownikom na całym świecie.

Astronomowie nie podzielają entuzjazmu

Dyrektor generalny SpaceX Elon Musk powiedział, że firma będzie potrzebowała co najmniej 400 satelitów na orbicie, żeby zapewnić niewielki zasięg na Ziemi i co najmniej dwa razy tyle, żeby był on "umiarkowany".

Z informacji SpaceX wynika także, że usługi internetowe Starlink mogą być dostępne w niektórych częściach USA i Kanady po około 6 kolejnych startach satelitów, a zasięg globalny po 24 startach.

Nie wszystkim jednak podoba się pomysł wysyłania tylu satelitę na orbitę. Astronomowie wyrażają obawę, że satelity mogą zakłócać kluczowe obserwacje naukowe – SpaceX chce
rozwiązać to poprzez specjalne powłoki mające uczynić satelity ciemniejszymi na orbicie.

Dodatkowo ze zwiększoną ilością satelitów zwiększa się ryzyko ich kolizji, co może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Start rakiet SpaceX, które wyniosą satelity na orbitę, będzie można zobaczyć tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)