SpaceX wyniósł na orbitę kolejne 60 satelitów. Misja Starlink-2 zakończona sukcesem

SpaceX wyniósł na orbitę kolejne 60 satelitów. Misja Starlink-2 zakończona sukcesem

SpaceX wyniósł na orbitę kolejne 60 satelitów. Misja Starlink-2 zakończona sukcesem
Źródło zdjęć: © Youtube.com
07.01.2020 12:06

Start w ramach misji Starlink-2 zakończył się sukcesem. SpaceX za pomocą rakiety Falcon 9 wyniósł na orbitę kolejną serię satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Łącznie firma dostarczyła ich tam już 180.

Rakieta Falcon 9 wystartowała z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie, 6 stycznia 2020 roku o 21:19 czasu lokalnego. W Polsce była już 3:19 następnego dnia. Pojazd kosmiczny dostarczył na orbitę kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink-2. Cały lot przebiegł bez komplikacji. Około godziny po starcie, na wysokości 290 kilometrów nad Ziemią nastąpiło rozłączenie satelitów. Po przejściu testów, dotrą one na docelowe orbity znajdujące się około 550 km nad naszą planetą.

Starlink-2 to trzecia dedykowana i druga operacyjna misja z satelitami należącymi do budowanej przez firmę Elona Muska konstelacji. Dwie poprzednie serie satelitów zostały wysłane w 2019 roku. Łącznie SpaceX ma już ich na orbicie 180, stając się jednocześnie posiadaczem największej liczby aktywnych satelitów.

W odpowiedzi na krytykę za strony astronomów, według których jasność satelitów miała negatywny wpływ na obserwacje w kosmosie, podczas misji Starlink-2 jeden z satelitów został pokryty testową powłoką, która miała zmniejszyć ilość odbijanego światła. Jak zapewnia Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjna w SpaceX, firma nie bagatelizuje sprawy i dokłada wszelkich starań, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie problemu.

Poniżej można zobaczyć pełne nagranie ze startu oraz lądowania.

Misja Starlink-2

Podczas misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał już udział w misjach: Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku oraz Starlink v0.9 w maju 2019 roku.

Satelity Starlink mają kompaktową konstrukcję i ważą niecałe 260 kilogramów (około 33 kg więcej niż w przypadku wersji testowej). Posiadają także panele słoneczne i zestaw specjalnych anten. Są napędzane silnikiem jonowym Halla.

Celem firmy SpaceX jest zapewnienie dostępu do internetu na terenie całego świata za pomocą satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Był to pierwszy start rakiety orbitalnej w 2020 roku. Kolejne, z udziałem chińskich systemów Kuaizhou 1A i Długi Marsz 3B mają się odbyć jeszcze w tym tygodniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)