Sonda Solar Orbiter minęła Wenus. Pierwszy taki przelot w drodze ku Słońcu

Sonda Solar Orbiter właśnie minęła Wenus podczas pierwszego z wielu przelotów. Znalazła się zaledwie 7500 km od szczytu chmur planety.

Sonda Solar Orbiter w pobliżu Wenus (wizualizacja ESA)
Sonda Solar Orbiter w pobliżu Wenus (wizualizacja ESA)
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Sonda Solar Orbiter zbliżyła się 27 grudnia na wysokość 7500 km do Wenus. To jej pierwszy przelot nad bliźniaczką Ziemi, ale w czasie 7-letniej misji będzie ich więcej, a sonda znajdzie się jeszcze bliżej powierzchni. Chociaż głównym celem misji jest przyjrzenie się Słońcu, możliwe, że sonda zbierze też ciekawe dane na temat Wenus. 

Aby dotrzeć jak najbliżej Słońca, Solar Orbiter musi wykonać pętle wokół Wenus. Dzięki temu dopasuje swoją trajektorię oraz nabierze niezbędnego rozpędu. Jednak poza tym, jest to doskonała okazja do pozyskania danych na temat samej Wenus. 

Niestety, ESA podkreśla, że nie zobaczymy nowych zdjęć Wenus. Cały sprzęt fotograficzny jest chroniony osłonami termicznymi, które muszą być cały czas skierowane w stronę Słońca. Z tego powodu, sonda nie będzie w stanie sfotografować innych obiektów niż nasza gwiazda. Nie oznacza to jednak, że bliskie spotkanie z Wenus nie przyniosło nowych danych.

Naukowcom udało się zebrać nowe dane za pomocą wbudowanego magnetometru oraz rejestratorów fal radiowych i plazmowych. Szczątkowe dane zostały już przesłane na Ziemię, co można zobaczyć na poniższych tweecie. 

Badacze podkreślają jednak, że w zebranych danych raczej nie znajdą nic przełomowego, ponieważ głównym celem misji jest badanie Słońca. Jednak zebrane dotychczas dane są analizowane przez ESA i NASA, w celu poszukiwania interesujących informacji na temat Wenus. 

Co to jest Solar Orbiter?

Solar Orbiter to satelita obserwujący Słońce, opracowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z NASA. Jego misja rozpoczęła się w lutym 2020 roku i potrwa przez 7 najbliższych lat. 

Sonda ma na celu wykonywanie szczegółowych pomiarów wewnętrznej heliosfery i rodzącego się wiatru słonecznego oraz wykonywanie dokładnych obserwacji regionów polarnych Słońca, co jest niemal niewykonalne z Ziemi.

Solar Orbiter zbierze dane z niespotykaną dotąd precyzją, ponieważ znajdzie się wyjątkowo blisko naszej gwiazdy (0,284 jednostek astronomicznych). Sonda została również wyposażona w 10 instrumentów pomiarowych, które pozwolą na dokładne badania, m.in.: 

  • zestawu czujników, które mierzą właściwości masy jonów i elektronów wiatru słonecznego;
  • magnetometeru, który umożliwia pomiary heliosferycznego pola magnetycznego;
  • RPW mierzący pola magnetyczne i elektryczne w wysokiej rozdzielczości czasowej za pomocą szeregu czujników;
  • Extreme Ultraviolet Imager, obrazujący warstwy atmosfery nad fotosferą, zapewniający w ten sposób niezbędne połączenie między powierzchnią Słońca a zewnętrzną koroną.

Możecie śledzić pozycję Solar Orbitera w czasie rzeczywistym, korzystając z tego narzędzia.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj

Zobacz: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu [Wideo]

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościkosmossłońce
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)