Sonda Juno osiągnęła cel - zaczynają się pierwsze takie badania Jowisza

Wysłana przez agencja NASA sonda kosmiczna Juno weszła weszła na orbitę Jowisza. Przez najbliższy rok będzie prowadziła obserwację planety z bliska. Z Ziemi wyruszyła 5 lat temu i aby dotrzeć do celu przeleciała 3 mld kilometrów.

Sonda Juno osiągnęła cel - zaczynają się pierwsze takie badania Jowisza
Źródło zdjęć: © NASA

05.07.2016 | aktual.: 05.07.2016 09:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Witamy na Jowiszu" - powiedział jeden z obserwujących wydarzenie kontrolerów lotu amerykańskiej agencji kosmicznej po tym, jak statek odpalił główny silnik i zwalniając, zbliżył się do orbity planety. Mógł zrobić tylko jedną próbę podejścia i na szczęście zakończyła się ona sukcesem. Wszystko odbyło się zgodnie z planem, w którym sonda miała osiągnąć cel swojej podróży w dniu amerykańskiego święta - Dnia Niepodległości. Ponieważ przesłanie sygnału radiowego pomiędzy Jowiszem a Ziemią zajmuje 4. minut, w razie problemów kontrolerzy misji z Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii nie byliby w stanie interweniować na bieżąco.

Aby się dostać na Jowisza, wystrzelona z przylądka Cape Canaveral na Florydzie sonda przemierzyła 2,7 miliarda kilometrów. Zasilany energią słoneczną statek podróżował z prędkością 209,20. kilometrów na godzinę.

Celem ekspedycji jest zbadanie początków układu słonecznego. Posłużą do tego dane zebrane na Jowiszu, który jest największą i najcięższą jego planetą. Na pokładzie Juno znajduje się dziewięć instrumentów badawczych, które pozwolą dokładnie zbadać Jowisza, a w szczególności jego gwałtownie zmieniającą się atmosferę i gazowe wnętrze. Są tam również trzy figurki lego, przedstawiające rzymskiego boga Jowisza, boginię Junonę i Galileusza (Galileo). Projekt pochłonął 1,1 miliarda dolarów. Jest to druga ekspedycja NASA na tę planetę. W 200. roku dotarła tam sonda Galileo, która odkryła między innymi słoną wodę pod powierzchnią Europy, jednego z satelitów planety. Naukowcy spodziewają się, że Juno zbliży się do Jowisza bardziej niż Galileo. Lot sondy, a także rejestrowane przez nią dane można było śledzić w czasie rzeczywistym przez internet dzięki udostępnionej przez NASA aplikacji. Kiedy Juno wypełni swoje zadania, w 2018 roku ostatecznie "zanurkuje" w atmosferę Jowisza i spłonie.

Tak ma wyglądać przebieg misji według naukowców z NASA:

Komentarze (40)