Solar Orbiter startuje w nocy. Przełomowa misja pomoże odkryć tajemnice Słońca [Wideo]

Solar Orbiter startuje w nocy. Przełomowa misja pomoże odkryć tajemnice Słońca [Wideo]

Solar Orbiter startuje w nocy. Przełomowa misja pomoże odkryć tajemnice Słońca [Wideo]
Źródło zdjęć: © ESA/NASA
09.02.2020 12:25, aktualizacja: 09.02.2020 20:02

Statek Solar Orbiter wyruszy dzisiaj w nocy na swoją misję, której celem będzie zbadanie heliosfery oraz lepsze zrozumienie, jak Słońce oddziałuje na Ziemię. Start będzie można oglądać na żywo w sieci.

Misja Solar Orbiter to wspólne przedsięwzięcie ESA i NASA, ale dużą rolę w zaprojektowaniu najważniejszych narzędzi pomiarowych odegrali także Polacy. Celem sondy będzie zebranie danych na temat najbliższego otoczenia Słońca, czyli heliosfery.

Solar Orbiter zostanie umieszczony w mniejszej odległości od Słońca niż orbituje Merkury, dzięki czemu 10 instrumentów pomiarowych będzie w stanie pozyskać dane na temat rozbłysków słonecznych, kontrolowanych wyrzutów masy czy innych zjawisk zachodzących w heliosferze.

Najważniejszym jego zadaniem będzie jednak monitorowanie biegunów słonecznych, co nie udało się do tej pory żadnej innej sondzie. Tak ambitne plany zaowocowały stworzeniem przełomowego urządzenia pomiarowego. Chociaż Solar Orbiter nie zbliży się do powierzchni gwiazdy tak jak sonda Parker, to będzie to pierwszy tak duży obiekt w pobliżu Słońca.

Solar Orbiter - start w nocy 10 lutego

Ta przełomowa misja rozpocznie się w nocy z 9 na 10 lutego, a statek wystartuje z przylądka Canaveral Air Force Station na Florydzie. Start będzie relacjonowany na żywo na stronie ESA, a transmisja rozpocznie się o 3:30 czasu polskiego. Przygotowania do startu możecie zobaczyć już teraz:

- Znajomość naszej najbliższej gwiazdy jest kluczem do wyjaśnienia, w jaki sposób działają gwiazdy we Wszechświecie, ale zrozumienie aktywności Słońca ma również kluczowe znaczenie dla infrastruktury na Ziemi i wokół niej. - czytamy na stronie misji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)