Śmigłowiec runął na ziemię. Pierwszy taki film z Ukrainy

Śmigłowiec runął na ziemię. Pierwszy taki film z Ukrainy

RBS-70.
RBS-70.
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
Norbert Garbarek
18.08.2023 11:25

Jak zauważa portal Defense Express, Ukraińcy opublikowali pierwszy film prezentujący użycie przenośnego zestawu przeciwlotniczego RBS-70. Wykorzystali go do zniszczenia jednego z uciążliwych dla obrońców śmigłowca. Ka-52 runął na ziemię chwilę po tym, jak rakieta opuściła wyrzutnię RBS.

Film, który obejrzało już przynajmniej kilkaset tysięcy osób na platformach społecznościowych został zarejestrowany w pobliżu wsi Robotyne (obwód zaporoski), gdzie Ukraińcy prowadzą kontrofensywę. Za skuteczny atak odpowiadają obrońcy z 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Choć zestawy RBS-70 nie są nowością na froncie, bowiem Kijów otrzymał je w kwietniu br., opublikowany m.in. przez profil Ukraine Weapons Tracker na platformie X materiał jest pierwszym udokumentowanym użyciem szwedzkiej broni, która przyczyniła się do wyeliminowania śmigłowca Ka-52 Alligator.

Naprowadzany laserowo zestaw rakietowy RBS-70

Produkowany przez przedsiębiorstwo Saab Bofors Dynamics przenośny zestaw przeciwlotniczy powstał jako następca wykorzystywanego przez szwedzkie wojsko systemu FIM-43 Redeye. W RBS-70 naprowadzanie rakiety na cel działa w oparciu o oświetlenie wrogiej jednostki powietrznej (samolot lub – jak w tym przypadku – śmigłowiec) wiązką laserową. Pocisk wykrywa tę wiązkę i zmierza prosto do celu z jednym zadaniem – zniszczeniem go.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto podkreślić jednak, że skuteczność RBS-70 w dużym stopniu zależy od umiejętności operatora broni, bowiem to jego rolą jest precyzyjne oświetlenie laserem celu. Produkowany od lat 70. ubiegłego wieku zestaw doczekał się licznych modernizacji i ulepszeń, a najnowsza jego wersja charakteryzuje się zasięgiem rażenia 9 km i pułapem ok. 5 km.

Istotny w kontekście bezpieczeństwa operatora RBS-70 jest również fakt, że silnik odrzutowy rakiety nie pozostawia po sobie śladu w powietrzu. Oznacza to, że pocisk – zmierzając do celu – nie zdradza pozycji, z której został oddany strzał.

Rosyjski Alligator zniszczony. Śmigłowiec Ka-52 był bez szans

Jak wyjaśniał dziennikarz WP Łukasz Michalik, dawniej śmigłowce Ka-52 były przedstawiane jako superbroń Rosjan. Wpływ na to miały mieć m.in. wyrzucane fotele oraz odstrzeliwane łopaty wirników (podczas ewakuacji załogi). Moskwa podkreślała też obecność nowatorskiego systemu samoobrony, którego rolą jest oślepianie głowic pocisków.

Na froncie Ka-52 są wykorzystywane jako wyrzutnie pocisków przeciwpancernych, które mogą działać nawet 10 km od linii walk. Z tego też powodu Alligatory są uciążliwe dla Ukraińców – ich zestrzelenie jest problemem z uwagi na mniejszy zasięg przenośnych zestawów przeciwlotniczych.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie