Śmiertelne zagrożenie z Rosji. Zmodyfikowali drony Shahed

Śmiertelne zagrożenie z Rosji. Zmodyfikowali drony Shahed

Rosjanie zaczęli stosować w dronach Shahed-136 głowice termobaryczne
Rosjanie zaczęli stosować w dronach Shahed-136 głowice termobaryczne
Źródło zdjęć: © Defence Express
Paweł Maziarz
04.12.2023 09:16, aktualizacja: 04.12.2023 13:03

Rosjanie zaczęli modyfikować irańskie drony Shahed-136. Teraz mogą stanowić one jeszcze większe zagrożenie dla ukraińskich wojsk i cywilów, bo podobno będą wykorzystywane do ataków w wersjach z głowicami termobarycznymi. Na ten moment nie potwierdzono jeszcze użycia tak zmodyfikowanych bezzałogowców, ale trafiono za to na wrak maszyny wyposażony w nową i niestosową dotąd w tej konstrukcji głowicę odłamkowo-burzącą.

Drony Shahed-136 są wykorzystywane w Ukrainie już od dłuższego czasu. To stosunkowo tania i prosta w budowie broń. Rosjanie używają jej na szeroką skalę do atakowania nie tylko na celów wojskowych, ale również obiektów infrastruktury krytycznej i ludności cywilnej.

Niedawno Rosja zwiększyła produkcję dronów, a do tego modyfikuje obecne konstrukcje – w ostatnim ataku zastosowano maszyny w nowym malowaniu. Okazuje się, że to nie jedyne zmiany w dronach Shahed.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Shahedy jeszcze bardziej niebezpieczne

Informacje na temat modyfikacji dronów przekazał ukraiński specjalista ds. komunikacji i komunikacji elektronicznej Serhij Beskrestnow. Bojowe wykorzystanie głowicy termobarycznej w dronach Shahed-136 nie zostało jeszcze potwierdzone. Udało się za to potwierdzić użycie w nich nowej głowicy odłamkowo-burzącej (zidentyfikowano ją na widocznym na poniższym zdjęciu wraku, na który trafili ukraińscy żołnierze). Na ten moment niewiele wiadomo na jej temat, ale ustalono, że ma ona masę 40 kg, średnicę 31 cm i zawiera części z fragmentami wolframu.

Ładunek termobaryczny różni się od tradycyjnego ładunku wybuchowego, bo nie zawiera tlenu w swojej strukturze, lecz pobiera go z powietrza. Inaczej wygląda też zainicjowanie detonacji. Ładunek termobaryczny jest rozprowadzany w powietrzu w formie aerozolu i dopiero po chwili następuje detonacja głównego zapalnika.

Eksplozja ładunku termobarycznego jest niezwykle niebezpieczna dla ludzi. Ładunek zużywa tlen znajdujący się w okolicy, a wybuchowa mieszanina osiąga temperaturę około 2000 – 2600°C. Do tego dochodzi potężna fala uderzeniowa. Broń termobaryczna jest szczególnie skuteczna w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w budynkach mieszkalnych. Do tej pory ładunki były wystrzeliwane głównie z ciężkich miotaczy ognia TOS-1A.

Jeszcze nie wiadomo, jaki rodzaj ładunków miałby być stosowany w nowych dronach Shahed-136. Starszy typ najpierw rozpyla ciecz, a dopiero później inicjuje detonację chmury, ale jest mniej skuteczny na otwartym terenie. Nowszy typ amunicji inicjuje falę uderzeniową podczas eksplozji, więc jest bardziej skuteczny na otwartym terenie. Beskrestnow wskazuje, że głowica może działać na 80 metrów kwadratowych w pomieszczeniach zamkniętych lub 50 metrów kwadratowych na otwartych przestrzeniach.

Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie