Czarny rój nad Ukrainą. Rosja wysłała drony kamikadze w nowym malowaniu
W trakcie nocnych i porannych ataków Rosji na Ukrainę użyto 75 bezzałogowców, których głównym celem był Kijów. Ukraińcy zauważyli, że wykorzystane maszyny różniły się do wcześniej wykorzystywanych do ataków dronów Shahed 131 i 136. Rosjanie pomalowali je na czarno. Mieli ku temu istotny powód.
25.11.2023 14:55
Jak donosi Defence Blog, 25 listopada Rosjanie zaatakowali Ukrainę przy pomocy 75 dronów Shahed-131 i 136. Ukraińskie władze i media podkreślają, że sobotnie naloty były rekordowe pod względem liczby bezzałogowców użytych podczas ataku powietrznego sił agresora. Siły Powietrzne Ukrainy za pośrednictwem Telegrama poinformowały natomiast, że udało się zestrzelić 74 z 75 urządzeń. Z dostępnych informacji wynika, że nie było to najprostsze zadanie.
Drony Shahed w nowych barwach
Defence Blog zwraca uwagę, że przynajmniej część z urządzeń została pomalowana na czarno (wcześniej drony Shahed 131 i 136 malowane były na szary kolor). Według serwisu Jurij Ignat, rzecznik Ukraińskich Sił Powietrznych stwierdził, że czarny kolor dronów ma utrudniać ich wykrywanie i przechwytywanie w nocy. Pojawiają się też informacje o możliwości wykorzystania nowego materiału, z którego miałyby zostać wykonane korpusy bezzałogowców. Użyty karbon najprawdopodobniej ma utrudniać wykrycie dronów przez radary.
Dokładna liczba użytych Shahedów z nowym malowaniem nie jest jeszcze znana, ale w sieci pojawiły się już ich pierwsze zdjęcia. Można je zobaczyć poniżej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Shahed-131 i 136 są bronią, którą Rosjanie wykorzystują od początku wojny. Ze względu na swoje możliwości stanowią poważne zagrożenia dla Ukraińców i wykorzystywanego przez nich sprzętu wojskowego. Rozwiązania produkowane w Iranie przez Shahed Aviation IRGC są używane przez Rosjan pod nazwą Geran. Producent nie podaje dokładnych danych technicznych dronów, ale ich specyfikacja została częściowo odtworzona na podstawie przechwyconych i zestrzelonych przez Ukrainę maszyn.
Drony Shahed-136 zaliczane są do kategorii amunicji krążącej (ang. loitering munition), która może formować tzw. rój. Uważa się, że mają efektywny zasięg lotu 1 tys. km i maksymalny zasięg 2,5 tys. km. Najprawdopodobniej są w stanie przenosić głowice o masie 50 kg i latać z prędkością około 180 km/h. Z kolei drony Shahed-131 są ich mniejszą wersją. Konstrukcja tych urządzeń, tak samo jak w przypadku jego "większego brata" opiera się o skrzydło typu delta. Bezzałogowiec jest trudniejszy do wykrycia ze względu na swoje rozmiary, ale może przenosić mniejsze głowice bojowe, co wpływa na siłę jego uderzenia. Z dostępnych informacji wynika, że są to głowice o masie 10-15 kg, a zasięg drona wynosi ok. 900 km.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski