SkróTech: Najważniejsze wiadomości dnia [15.06.2020]

SkróTech: Najważniejsze wiadomości dnia [15.06.2020]
Źródło zdjęć: © Flickr

15.06.2020 22:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bill Gates przekazuje kolejne 750 mln dolarów na szczepionkę przeciwko COVID-19, jezioro w Indiach zmieniło kolor, a most Golden Gate zaczął wydawać tajemnicze dźwięki. Poznaliśmy też prawdziwą historię kości na Marsie oraz skarbu znalezionego w Nowym Sączu.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów przekazała 750 milionów dolarów na stworzenie 300 milionów dawek szczepionki AZD1222. Produkcją ma zająć się firma farmaceutyczna AstraZeneca, a za jej koncepcję odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Przed weekendem koncern poinformował również o zamówieniu na kolejne 400 milionów szczepionek. Umowę z firmą zawarły rządy czterech państw: Francji, Niemiec, Włoch oraz Niderlandów.

Jezioro w Indiach zmieniło kolor

Jezioro Lonar znajduje się około 500 km od Bombaju. Powstało w kraterze pozostawionym przez meteoryt, który uderzył w naszą planetę ok. 50 tys. lat temu. Jezioro ma ponad 1 km średnicy i znajduje się około 137 metrów poniżej krawędzi krateru. W najgłębszym miejscu sięga prawie 2 metrów. Ostatnio w sieci opublikowano zdjęcia, na których widać, jak wody jeziora zmieniły barwę na różową. Eksperci przyznają, że taka sytuacja miała już miejsce w przeszłości. Aby dowiedzieć się, czym została spowodowana, przeczytajcie ten artykuł.

Most Golden Gate wydaje tajemnicze dźwięki

Sławny amerykański most "Golden Gate" zaczął wydawać tajemnicze dźwięki. Nieoczekiwany efekt remontu jednej z wizytówek Kalifornii, postanowili uwiecznić na nagraniach mieszkańcy San Francisco. - Tony, które wydaje most są rezultatem projektu mającego uczynić go bardziej aerodynamicznym w warunkach wzmożonego wiatru. Były one potrzebne, aby utrzymać bezpieczne warunki na moście i zapewnić jego trwałość przyszłym pokoleniom  - komentuje rzecznik wydziału transportowego mostu Golden Gate, Paolo Cosulich-Schwartz w rozmowie z CNN. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Kość na zdjęciu z Marsa. Znamy jej prawdziwą historię

Zdjęcie Marsa wykonane przez NASA w 2014 roku, na których obserwatorzy dopatrzyli się ludzkiej kości udowej, wywołało niemałe poruszenie. Fotografia w szybkim tempie obiegła światowe media. Pojawiły się nawet teorie spiskowe, zgodnie z którymi, kość była dowodem na to, że Mars dawniej tętnił życiem. - Gdyby istniało życie na Marsie, naukowcy przypuszczają, że byłyby to małe proste formy życia zwane drobnoustrojami. Mars prawdopodobnie nigdy nie miał wystarczającej ilości tlenu w atmosferze i nigdzie indziej, aby utrzymać bardziej złożone organizmy - można przeczytać we wpisie na blogu NASA. Co więc właściwie przedstawiała fotografia? Dowiecie się, czytając ten artykuł.

Niezwykłe odkrycie w Nowym Sączu

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny, prowadzący prace przy ruinach zamku w Nowym Sączu, natrafili na metalową skrzynię wypełnioną srebrnymi przedmiotami. Odkrycia dokonano nieopodal Baszty Kowalskiej, dzięki wykrywaczowi metalu. Skarb został ukryty najprawdopodobniej podczas II wojny światowej. Naukowcy oszacowali, że zawartość skrzyni pochodzi najprawdopodobniej z przełomu XIX/XX wieku. Zdjęcia znaleziska możecie obejrzeć w tym artykule.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)