HIV może ukrywać się w komórkach mózgowych, które są w stanie zarazić inne narządy
Wirus HIV może ukrywać się w mózgu, nawet gdy pacjent przyjmuje leki antyretrowirusowe. Wszystko po to, aby zaatakować inne narządy w organizmie po przerwaniu leczenia. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone na myszach i ludzkich tkankach.
Nieleczony wirus HIV wywołuje AIDS, osłabia układ odpornościowy i naraża ludzki organizm na choroby zagrażające życiu. Na szczęście stosowanie leków antyretrowirusowych pozwala na kontrolowanie wirusa i zmniejszenie jego stężenia do tego stopnia, że patogen staje się niewykrywalny, a objawy prawie całkowicie znikają.
HIV może ukrywać się w mózgu
Osoby przyjmujące leki nie zakażają też innych. Muszą być jednak przyjmowane codziennie. Jeśli leczenie zostanie przerwane, wirus może ponownie aktywować się w ludzkim ciele.
Najnowsze badania dotyczące HIV, które zostały opublikowane na łamach "PLOS Pathogens", sugerują, że wirus może ukrywać się w komórkach mózgowych nazywanych astrocytami. Stanowią one około 60% wszystkich komórek w ludzkim mózgu, a jak wskazują autorzy badań, u osób zakażonych od 1% do 3% tych komórek może zawierać HIV.
Przechowalnia wirusa
- Nawet 1% może mieć znaczenie jako rezerwuar, miejsce schronienia dla wirusa - powiedziała autorka badań Lena Al-Harthi, profesor Uniwersytetu Rush w Chicago. Dodała: - Jeśli spróbujemy znaleźć lek na HIV, nie można zaniedbać roli mózgu jako rezerwuaru.
Swoje wnioski naukowcy wysnuli na podstawie badań wirusa HIV u myszy, a także z badań ludzkiej tkanki mózgowej osób, które chorowały na wirusa, ale zmarły.
Eksperymenty pozwoliły dostrzec rolę astrocytów w zakażeniu HIV. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby określić, w jaki sposób wirus zachowuje się w ludzkim organizmie.
Jeśli astrocyty mogą działać jako przechowalnia wirusa HIV, a wirus ten może przedostać się z mózgu i wywołać zakażenie w innym miejscu, konieczne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób go stąd wyeliminować.