SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [08.08.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [08.08.2019]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [08.08.2019]
Źródło zdjęć: © Getty Images
Adam Bednarek
08.08.2019 21:35

Elon Musk blokujący fotografa, Yanosik i Google z nowymi funkcjami, luka w WhatsApp oraz współpraca Samsunga i Microsoftu. Oto podsumowanie dnia w świecie technologii.

Mapy Google w Polsce doczekały się ważnej i ciekawej nowości wykorzystującej możliwości rozszerzonej rzeczywistości. Na ekranie będą pojawiać się strzałki pokazują gdzie trzeba pójść. Zaznaczone są również kolejne etapy wędrówki. Nowość już działa w polskich miastach, w których dostępne są zdjęcia Street View, a także w wielu miastach w Europie i na świecie.

Wcześniej z bety Live View korzystali Lokalni przewodnicy i użytkownikcy Pixela. Teraz nowość wkroczyła na kolejne urządzenia i mogą poznać jej funkcje właściciele Androida i iOS, których sprzęty obsługują ARCore i ARKit.

Yanosik oceni mechaników

Nowością pochwalił się nie tylko Google, ale też autorzy jednej z najpopularniejszych aplikacji dla kierowców - Yanosik. Od teraz w programie można oceniać mechaników. Program pokaże też miejsca, w których znajdują się specjaliści. A gdy już wybierzemy konkretny punkt, aplikacja nas do niego pokieruje.

– Aplikacja Yanosik średnio skupia ponad 1,5-milionową społeczność każdego miesiąca. Tak liczna „reprezentacja” pozwala rzetelnie ocenić jakość usług. To skłoniło nas do wprowadzenia nowości, która zweryfikuje poziom wykonywanych przez mechaników prac. To także duża szansa dla właścicieli warsztatów, którzy mogą stać się bardziej widoczni wśród kierowców skupionych wokół aplikacji – komentuje Dawid Nowicki, Yanosik.

Samsung i Microsoft zacieśniają współpracę

Samsung i Microsoft chcą, by Android lepiej współpracował z Windowsem - poinformowała dziś Komórkomania. Dwaj giganci chcą, by użytkownicy smartfonów Galaxy oraz komputerów z Windowsem czuli, że korzystają z jednego, spójnego ekosystemu.

Obraz
© Materiały prasowe

Zapowiedziano m.in.: integrację galerii na smartfonach z chmurą OneDrive. Użytkownicy będą mogli zyskać błyskawiczny dostęp do wszystkich zdjęć z poziomu komputera. Do tego Microsoft ma modyfikować swoje apki w taki sposób, by wykorzystywały potencjał smartfonów Samsunga. Przykładowo Outlook wyświetli podgląd e-maila po zawieszeniu nad nim rysika.

WhatsApp ma niezałataną lukę. Można manipulować czatami grupowymi

Groźna luka w aplikacji WhatsApp. Cyberprzestępcy mogą wysyłać wiadomości, które będą wyglądały, jakby pochodziły od ciebie. Na szczęście przestępcy musieliby się wykazać, żeby w praktyce wykorzystać podatność. Atakujący muszą najpierw przechwycić klucze kryptograficzne. Mogą to zrobić przy parowaniu WhatsAppa w przeglądarce z telefonem z użyciem kodu QR. Może i wykorzystanie luki jest mało prawdopodobne, ale i tak niepokoi fakt, że WhatsApp wciąż nie załatało dziury.

Więcej o błędzie przeczytacie na stronie dobreprogramy.pl.

Elon Musk zablokował fotografa, który poprosił o podpisanie zdjęcia

Elon Musk po raz kolejny pokazuje, że jest osobą, którą trudno polubić. Technologiczne sukcesy to jedno, ale osobowość sprawia, że nie jest to postać bez skazy. Richard Angle uwiecznił na zdjęciu rakietę Falcon 9. Fotkę wykorzystał Elon Musk. Sęk w tym, że Podpis na fotografii był praktycznie niezauważalny dla kogoś, kto zobaczył aktualizację statusu. Niektórzy koledzy z branży wstawili się za autorem zdjęcia i pisali do Muska, żeby ten oznaczył fotografa. Każda tego typu prośba skończyła się… blokadą. Wpis z nieoznaczonym zdjęciem miał ponad 70 000 polubień, ostatecznie został usunięty z profilu Elona Muska. Miliarder mógł wyjść z twarzą, a tak pozostanie niesmak.

Rosną ceny internetu w Polsce

Internet stacjonarny w Polsce przyspiesza, ale też drożeje - wynika z raportu UKE. W porównaniu do 2018 r., średnie koszty użytkowania za usługi dla klientów indywidualnych świadczone z wykorzystaniem szybkich i superszybkich łączy wzrosły odpowiednio o 3 proc. i 7 proc. A udział tych łącz w Polsce rośnie.

Średnio na usługę stacjonarnego dostępu do internetu należało wydać od 53,29 zł (TOYA) do 81,49 zł (INEA). Średnie koszty użytkowania, uwzględniając wszystkich operatorów, wyniosły 64,97 zł - czytamy w raporcie UKE. Z kolei średnia cena internetu stacjonarnego w Orange to 78,04 zł, a w UPC - 69,53 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)