Trwa ładowanie...
d1ohdxw

UKE: internet stacjonarny drożeje. Najwięcej płacą w Inei, Orange i UPC

Internet jest coraz szybszy, ale też płacimy za niego więcej - wynika z raportu UKE. Urząd podał, u których operatorów dostęp do sieci jest najdroższy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Internet jest szybszy, ale i droższy
Internet jest szybszy, ale i droższy (Fotolia, Fot: tomispin)
d1ohdxw

Średnio na usługę stacjonarnego dostępu do internetu należało wydać od 53,29 zł (TOYA) do 81,49 zł (INEA). Średnie koszty użytkowania, uwzględniając wszystkich operatorów, wyniosły 64,97 zł - czytamy w raporcie UKE. Z kolei średnia cena internetu stacjonarnego w Orange to 78,04 zł, a w UPC - 69,53 zł.

Z raportu wynika, że stale rośnie udział szybkich (powyżej 30 Mb/s) oraz superszybkich (powyżej 100 Mb/s) łączy stacjonarnych. W 2018 r. wyniósł on łącznie 65 proc.

Wraz ze wzrostem prędkości nie idzie niestety spadek cen. W porównaniu do 2018 r., średnie koszty użytkowania za usługi dla klientów indywidualnych świadczone z wykorzystaniem szybkich i superszybkich łączy wzrosły odpowiednio o 3 proc. i 7 proc.

d1ohdxw

Skąd te podwyżki? UKE wskazuje dwa czynniki.

Layer 1

Można to interpretować faktem, że wraz z rozwojem technologicznym następuje wymiana dotychczas wykorzystywanych łączy na nowsze. Według najnowszego Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2018 r., 8 proc. spośród wszystkich użytkowników internetu stacjonarnego korzystało z niego dzięki łączom FTTH, a odsetek łączy światłowodowych będzie wzrastać jeszcze bardziej dynamicznie w najbliższych latach. Drugi możliwy powód to fakt, że internet stacjonarny wchodzi w skład pakietu usług - np. telewizji czy telefonu.

UKE

Drugi możliwy powód to fakt, że internet stacjonarny wchodzi w skład pakietu usług - np. telewizji czy telefonu.

Przy okazji przypominamy, że możecie w prosty sposób skontrolować, czy wasz internet chodzi tak, jak powinien. UKE udostępniło specjalne narzędzie.

źródło: UKE via wirtualnemedia.pl

d1ohdxw

Podziel się opinią

Share

d1ohdxw

d1ohdxw
Więcej tematów