UKE: internet stacjonarny drożeje. Najwięcej płacą w Inei, Orange i UPC

UKE: internet stacjonarny drożeje. Najwięcej płacą w Inei, Orange i UPC
Źródło zdjęć: © Fotolia | tomispin
Adam Bednarek

08.08.2019 19:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internet jest coraz szybszy, ale też płacimy za niego więcej - wynika z raportu UKE. Urząd podał, u których operatorów dostęp do sieci jest najdroższy.

Średnio na usługę stacjonarnego dostępu do internetu należało wydać od 53,29 zł (TOYA) do 81,49 zł (INEA). Średnie koszty użytkowania, uwzględniając wszystkich operatorów, wyniosły 64,97 zł - czytamy w raporcie UKE. Z kolei średnia cena internetu stacjonarnego w Orange to 78,04 zł, a w UPC - 69,53 zł.

Z raportu wynika, że stale rośnie udział szybkich (powyżej 30 Mb/s) oraz superszybkich (powyżej 100 Mb/s) łączy stacjonarnych. W 2018 r. wyniósł on łącznie 65 proc.

Wraz ze wzrostem prędkości nie idzie niestety spadek cen. W porównaniu do 2018 r., średnie koszty użytkowania za usługi dla klientów indywidualnych świadczone z wykorzystaniem szybkich i superszybkich łączy wzrosły odpowiednio o 3 proc. i 7 proc.

Skąd te podwyżki? UKE wskazuje dwa czynniki.

Można to interpretować faktem, że wraz z rozwojem technologicznym następuje wymiana dotychczas wykorzystywanych łączy na nowsze. Według najnowszego Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2018 r., 8 proc. spośród wszystkich użytkowników internetu stacjonarnego korzystało z niego dzięki łączom FTTH, a odsetek łączy światłowodowych będzie wzrastać jeszcze bardziej dynamicznie w najbliższych latach. Drugi możliwy powód to fakt, że internet stacjonarny wchodzi w skład pakietu usług - np. telewizji czy telefonu.
UKE

Drugi możliwy powód to fakt, że internet stacjonarny wchodzi w skład pakietu usług - np. telewizji czy telefonu.

Przy okazji przypominamy, że możecie w prosty sposób skontrolować, czy wasz internet chodzi tak, jak powinien. UKE udostępniło specjalne narzędzie.

źródło: UKE via wirtualnemedia.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)