SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [05.03.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [05.03.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [05.03.2020]
Źródło zdjęć: © NASA
05.03.2020 22:48

"Krew" lodowców niepokoi badaczy na Antarktydzie, Los Angeles ogłasza stan wyjątkowy, a NASA publikuje wyjątkowe zdjęcia. Poznaliśmy też pierwszego białego orangutana oraz nazwę łazika, który latem tego roku wyruszy na Marsa. Zapraszamy na SkróTech.

Niezwykłe zjawisko zaobserwowane na Antarktydzie. Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy opublikowało niesamowite zdjęcia ukazujące czerwone i różowe smugi oraz kałuże na mroźnych równinach. Naukowcy ostrzegają, że choć "krew lodowców" wyjątkowo pięknie wygląda na fotografiach, w rzeczywistości może mieć kluczowe znaczenie dla pogłębienia się kryzysu związanego z globalnym ociepleniem. Czym tak naprawdę jest "krwawy śnieg"? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

Los Angeles ogłasza stan wyjątkowy. Co z targami E3?

W związku z zagrożeniem ze strony koronawirusa podjęto decyzję o odwołaniu kilku ważnych imprez technologicznych. Epidemia uniemożliwiła odbycie się m.in. światowych corocznych targów telekomunikacyjnych Mobile World Congress. Rozprzestrzeniający się w ekstremalnie szybkim tempie wirus zaczął rodzić pytania, czy losu poprzedników nie podzieli największa coroczna wystawa przemysłu gier komputerowych - E3. Choć Los Angeles ogłosiło stan wyjątkowy, organizatorzy imprezy zapewniają, że choroba nie pokrzyżuje im planów.

NASA publikuje niezwykłe zdjęcia

NASA niejednokrotnie udostępniała zdjęcia Marsa, jednak dopiero teraz agencji udało się z takimi szczegółami uwiecznić panoramę Czerwonej Planety. Najnowsza fotografia Marsa jest wersją w najwyższej do tej pory rozdzielczości - 1,8 mld pikseli. Panorama pokazuje region Glen Torridon w Mount Sharp, centralny punkt krateru Gale, w którym łazik Curiosity wylądował w sierpniu 2012 roku. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Jedyny taki orangutan na świecie

Orangutan Alba został uratowany z niewoli przez Borneo Orangutan Survival Foundation w 2017 roku. Wolontariusze znaleźli go w niewielkiej klatce w wiosce Tanggirang w centralnym Kalimantanie. Był tam trzymany jako zwierzę domowe. Jego wybawcy natrafili na niezwykle smutny widok - niebieskooka małpa o białym futrze była odwodniona i niedożywiona. Ponad rok po tym, jak został wypuszczony na wolność, orangutan albinos został sfotografowany w lasach Borneo. Zdjęcia znajdziesz w tym artykule.

Perseverance - oto oficjalna nazwa łazika marsjańskiego

Perseverance - oto laureat konkursu NASA "Name the Rover". Zwycięska nazwa pokonała w finale 8 konkurencyjnych propozycji. Propozycję zgłosił Alexander Mather, uczeń gimnazjum w Wirginii. Łazik wyruszy na Marsa latem tego roku. Przełomowa misja ma przybliżyć astronomów do spełnienia ich wielkich planów - kolonizacji Czerwonej Planety. Więcej na temat wyjątkowego konkursu NASA oraz misji łazika Perseverance przeczytacie w tym artykule.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)