Skandal i śledztwo w Rosji. W czasie wojny sprzedali śmigłowce Ukrainie

Skandal i śledztwo w Rosji. W czasie wojny sprzedali śmigłowce Ukrainie

Rosyjskie śmigłowce Mi-8
Rosyjskie śmigłowce Mi-8
Źródło zdjęć: © FORUM | Valentin Yegorshin
Łukasz Michalik
14.02.2024 19:39, aktualizacja: 14.02.2024 21:41

Z federalnego rejestru rosyjskich samolotów i śmigłowców w dziwny sposób zniknęło 59 maszyn. Śledztwo wykazało, że niektóre służą w ukraińskiej armii, a inne – już w służbie "nieprzyjaznych" krajów – latają do Ukrainy z pomocą wojskową.

Od marca 2022 roku – a zatem już po rosyjskim ataku na Ukrainę – z rejestru Federalnej Agencji Transportu Lotniczego "Rosawiacja" zniknęło 59 śmigłowców i samolotów, które formalnie uznano za niezdolne do lotu.

Jak informuje cytowany przez Portal Obronny rosyjski dziennik "Izwiestia", usunięte z rejestru maszyny zostały następnie nielegalnie sprzedane zagranicznym klientom. Wśród wycofanych maszyn są m.in. śmigłowce Mi-8samoloty transportowe Ił-76.

Prowadzone przez Rosjan śledztwo dotyczy zarówno niezgodnego z procedurami wykreślania sprawnych śmigłowców i samolotów z rejestru, jak i faktu, że – co wywołało w Rosji skandal – już w czasie wojny co najmniej trzy śmigłowce Mi-8 sprzedano Ukrainie, gdzie brały udział w działaniach przeciwko Rosji.

Śledztwo wykazało też, że niektóre z samolotów Ił-76 trafiły do państw określanych przez Kreml jako "nieprzyjazne". Maszyny te zostały następnie użyte w roli transportowców, dostarczających zaopatrzenie walczącej Ukrainie.

Co więcej, część z wycofanych maszyn – faktycznie niezdolna do lotu – została wyeksportowana jako rezerwuar części zamiennych, trafiając ostatecznie do Ukrainy lub wspierających ją krajów.

Mi-8 w armiach całego świata

Śmigłowiec Mi-8 to prawdziwy wół roboczy armii byłego bloku wschodniego, ale także wielu innych armii na całym świecie. Oblatany w 1961 roku śmigłowiec stał się podstawą do opracowania maszyn Mi-17 i Mi-24, a po wytworzeniu ok. 17 tys. egzemplarzy nadal pozostaje w produkcji.

Przez dekady śmigłowiec doczekał się niezliczonych wersji – od podstawowego wariantu transportowego, poprzez różne konfiguracje uzbrojonych maszyn, po wersje specjalistyczne, jak śmigłowiec walki elektronicznej Mi-8PPA czy uzbrojona maszyna przeznaczona do działań w warunkach arktycznych Mi-8AMTSz Terminator.

Wojsko Polskie eksploatuje obecnie co najmniej 19 śmigłowców Mi-8 i ponad 20 Mi-17.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie