Setki dronów przekazane Ukrainie w tajemnicy. Dostarcza je szwajcarski start-up Destinus
Założyciel szwajcarskiego startupu Destinus, firmy znanej z projektowania hipersonicznych samolotów, w wywiadzie dla francuskiego magazynu Challenges zdradził nieco szczegółów na temat prac nad dronami wojskowymi i wsparcia udzielanego Siłom Zbrojnym Ukrainy. Michaił Kokorich, 47-letni imigrant z Rosji, który właśnie zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa, przekazał, że do Ukrainy trafiają setki dronów bbsl Lord, a niedługo także Ruta i Hornet. Wyjaśniamy co to za urządzenia i jakie mają możliwości.
02.02.2024 | aktual.: 02.02.2024 17:21
Michaił Kokorich to były szef rosyjskiego startupu kosmicznego Dauria Aerospace, który po dojściu Władimira Putina do władzy opuścił Rosję. Jak wyjaśnia The Kyiv Post, mężczyzna wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Szwajcarii. To tutaj w 2021 r. założył firmę Destinus, specjalizującą się w technologiach lotniczych. W ostatnim wywiadzie, który Kokorich udzielił francuskiemu Challenges, mężczyzna zaznaczył, że założona przez niego firma Destinus "jest już jednym z głównych producentów dronów w Europie", a Ukraina należy do grona ważniejszych klientów.
Ukraina otrzymała setki dronów od firmy Destinus
Według Kokoricha Destinus od 2023 r. w tajemnicy dostarczył setki tanich dronów do Ukrainy. Są one wysyłane jako komponenty, które następnie Ukraińcy montują w tajnych, wojskowych lokalizacjach. Kokorich zaznacza, że drony nie były pierwotnie projektowane jako broń, ale obecnie mają podwójne zastosowanie. Destinus w fabrykach znajdujących się w Niemczech, Holandii i Hiszpanii produkuje obecnie trzy modele bezzałogowców. Są to:
- Lord,
- Ruta,
- Hornet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto zaznaczyć, że nie ma oficjalnych zdjęć oraz danych na temat wspomnianych urządzeń. Z dostępnych informacji wynika jednak, że pierwszy z wyprodukowanych przez Destinus bezzałogowców, czyli Lord posiada napęd śmigłowy i ma zasięg od 750 do ponad 2000 km w zależności od konfiguracji. W teorii Ukraińcy mogą więc wykorzystywać go do ataków na terytorium Rosji. Głównym zadaniem tych urządzeń są ataki na cele naziemne. Drony Lord mogą też wykonywać zadania rozpoznawcze, prowadzić rozpoznanie radiotechniczne i uczestniczyć w walce elektronicznej. Urządzenia były dostarczane do Ukrainy od 2023 r.
W 2024 r. Ukraińcy mają też otrzymać bezzałogowce Ruta i Hornet. Ukraiński serwis Defense Express wyjaśnia, że Ruta jest dronem o zasięgu 300 km, który może pełnić rolę drona szturmowego, prowadzić rozpoznanie lub zostać wykorzystany jako latający cel. Z kolei Hornet to niewielki, ważący kilka kilogramów bezzałogowiec, osiągający prędkość 300 km/h. Jest on przeznaczony do przechwytywania innych dronów. Może też pomagać w mapowaniu terenu i działać jako komponent systemów rozpoznawczych.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski