Satelity Starlink przestaną świecić na niebie. Elon Musk złożył deklarację

Satelity Starlink przestaną świecić na niebie. Elon Musk złożył deklarację

Satelity Starlink przestaną świecić na niebie. Elon Musk złożył deklarację
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Arkadiusz Stando
30.04.2020 20:57

Elon Musk ulega naciskom społecznym. Satelity sieci Starlink przestaną być widoczne na niebie. SpaceX zmniejszy poziom jasności swoich urządzeń.

Obecnie 422 z przewidywanych 12 000 (planuje się nawet 30 000) satelitów Starlink unosi się wokół naszej planety. Nie cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie fani astrofotografii krytykują Muska za pomysł satelitów, które swoją jasnością powodują tzw. zanieczyszczenie nocnego nieba.

Teraz Elon Musk zapowiada, że wkrótce Starlinki przestaną powodować problem. Deklarację złożył podczas spotkania dotyczącego dekadalnego badania dotyczącego astronomii i astrofizyki Astro2020. W jaki sposób Elon Musk planuje zmniejszyć jasność tych obiektów na niebie?

Jest sposób na zmniejszenie widzialności Starlink na niebie

Musk mówi, że zmienią kąt paneli słonecznych. A to ma pomóc w zmniejszeniu odbijania się promieni słonecznych w określonych porach dnia w kierunku planety. Szef SpaceX zapewnia także, że satelity otrzymają specjalne osłony przeciwsłoneczne, zapobiegające temu procesowi.

Wszystkie satelity począwszy od dziewiątej grupy (22 kwietnia wysłano siódmą)
będą już zmodyfikowane. Musk tłumaczył także, że odbijane przez Starlinki światło słoneczne jest znacznie mocniejsze, niż pierwotnie zakładano. Zmiana powinna jednak uspokoić wszystkich zwolenników astrofotografii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)