Satelity SAR dla Japonii. Powstaną przy pomocy polsko-fińskiej firmy
Polsko-fińska firma ICEYE nawiązała współpracę z japońską firmą IHI Corporation specjalizującą się w przemyśle ciężkim. Ma ona na celu stworzenie konstelacji satelitów SAR do użytku cywilnego i wojskowego. Oto jakie możliwości zyska Japonia.
Planowana konstelacja, składająca się z maksymalnie 24 satelitów, ma dostarczać dane obserwacyjne dla wojska, administracji publicznej oraz sektora komercyjnego. Porozumienie o współpracy zostało zawarte podczas targów obronnych DSEI Japan, które odbywają się co dwa lata w Makuhari Messe niedaleko Tokio.
W ramach współpracy IHI i ICEYE planują utworzenie w Japonii zakładu produkcji satelitów, który będzie służył potrzebom tego kraju. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie japońskich ambicji kosmicznych poprzez rozwój przemysłu oraz wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego. Przedsięwzięcie wymaga jeszcze finalizacji umów i oficjalnych zatwierdzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Wydarzenie zostało skomentowane przez CEO obydwu firm .
Utrzymujemy z Japonią bliskie relacje od 2018 roku, budując wzajemne zaufanie i długoterminowe zaangażowanie. Współpracując z japońskimi organizacjami, ICEYE wspiera ich zdolności obronne i umacnia wspólne bezpieczeństwo. Jesteśmy zaangażowani w tworzenie nowych relacji i pogłębianie wzajemnych stosunków ze wszystkimi organizacjami przemysłowymi i rządowymi w Japonii.
W dzisiejszych czasach świat staje się coraz mniej bezpieczny. Japońska Narodowa Strategia Obronna uznaje znaczenie wzmacniania suwerennych zdolności w przestrzeni kosmicznej, jednocześnie otwierając drzwi do współpracy z sojusznikami i krajami, z którymi Tokio ma wspólne, strategiczne interesy. To porozumienie jest pierwszym krokiem w kierunku realizacji nowej generacji zdolności, kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego Japonii w nadchodzących latach.
Satelity SAR — zajrzą tam, gdzie satelity optyczne nie mogą
Satelity obserwacyjne można podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza z nich to satelity optyczne, które pozwalają na wykonywanie zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości, w tym także w podczerwieni. Ich działanie jest jednak ograniczone przez warunki atmosferyczne, takie jak gęste chmury.
Druga kategoria to satelity wykorzystujące technologię SAR, które używają radaru do uzyskiwania obrazów o wysokiej rozdzielczości, nawet przez chmury. Obrazy te doskonale odwzorowują kształty obiektów, choć czasami wymagają wsparcia obrazami z tradycyjnych satelitów.
Satelity MikroSAR od ICEYE to konstrukcje o masie od 100 do 200 kilogramów, wyposażone w radar pracujący w paśmie X. Ponadto poza możliwością rozpoznania terenu zakrytego przez chmury, satelity tego typu są w stanie odróżnić makiety od prawdziwych maszyn na podstawie różnic sygnatur radarowych użytych materiałów.