Gigant z Niemiec idzie w kosmos. Łączy się z fińskim potentatem
Rheinmetall i ICEYE utworzą wspólne przedsięwzięcie, by produkować satelity SAR. Będą one wspierać Ukrainę i rozwijając europejskie zdolności obronne.
Jak podaje portal Defense News, Rheinmetall, niemiecki gigant zbrojeniowy, oraz fiński producent satelitów ICEYE podpisali memorandum o współpracy, które zakłada utworzenie wspólnego przedsięwzięcia skoncentrowanego na produkcji satelitów. Nowa firma Rheinmetall ICEYE Space Solutions stanowi istotny krok w ekspansji Rheinmetall w dziedzinie kosmicznej oraz kontynuację szerszych europejskich ambicji zbrojeniowych.
W ramach porozumienia Rheinmetall będzie posiadać 60 proc. udziałów w nowym przedsięwzięciu, a ICEYE obejmie pozostałe 40 proc. Początkowo firma skupi się na produkcji satelitów z radarem z syntetyczną aperturą (SAR), a następnie rozszerzy swoje możliwości na inne rozwiązania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Ważne przedsięwzięcie
Produkcja ma rozpocząć się w drugim kwartale 2026 r., a jednym z głównych miejsc produkcji będzie zakład Rheinmetall w Neuss w zachodnich Niemczech, który wcześniej koncentrował się na produkcji motoryzacyjnej. Inicjatywa budowy satelitów jest częścią szerszego "Rheinmetall Space Cluster" tworzonego przez niemiecką firmę zbrojeniową.
W 2024 r. Rheinmetall zdobył wyłączne prawa do sprzedaży satelitów SAR użytkownikom rządowym i wojskowym w Niemczech i na Węgrzech, a obecny ruch wpisuje się w ambicje Rheinmetall, by zdobyć udział w rynku w obliczu rosnącego zapotrzebowania na sprzęt wojskowy w Europie. Jest ono pokłosiem agresywnej polityki Rosji na wschodzie i coraz bardziej nieprzewidywalnymi Stanami Zjednoczonymi na zachodzie.
Satelity SAR — pokażą wiele w każdych warunkach
Satelity obserwacyjne rozróżnia się na dwie kategorie. Pierwszą są satelity optyczne umożliwiające robienie zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości także w podczerwieni, ale są one ograniczone przez warunki pogodowe w postaci np. gęstej pokrywy chmur. Przykładowo w Europie w produkcji takich satelitów specjalizuje się Francja, mająca m.in. system Helios 2, który zostanie zastąpiony przez Composante Spatiale Optique.
Z kolei satelity w technologi SAR wykorzystują radar dający obraz w wysokiej rozdzielczości nawet przez chmury. Powstały obraz odwzorowuje bardzo dobrze kształt obiektów, ale czasem konieczne jest wspieranie się obrazem z klasycznych satelitów. W przypadku tego rozwiązania z kolei korzystali bardziej Niemcy mający system SAR-Lupe. W takich rozwiązaniach specjalizuje się też fińska firma ICEYE.
Współpraca z Ukrainą
Partnerstwo z ICEYE opiera się na istniejącej współpracy, która osiągnęła znaczący kamień milowy w listopadzie 2024 r., kiedy to Rheinmetall i Ukraina podpisały kontrakt – z poparciem rządu niemieckiego – na dostarczanie kluczowych danych satelitarnych SAR do ukraińskiego Ministerstwa Obrony.
Umowa ta rozszerza zdolności rozpoznawcze, które ICEYE dostarcza Ukrainie od 2022 r., wspierając planowanie operacyjne w obliczu rosyjskiej agresji.