Są największym sojusznikiem Rosji. Właśnie pokazali nową broń

Shahed-238 na wystawie w Iranie
Shahed-238 na wystawie w Iranie
Źródło zdjęć: © X, @IranObserver0
Mateusz Tomczak

21.11.2023 16:19, aktual.: 21.11.2023 17:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Iran zaprezentował Shahed-238. To nowy bezzałogowy statek powietrzny, który bazuje na Shahed-136 - broni dobrze znanej głównie za sprawą wojny w Ukrainie. Iran jest sojusznikiem Rosji i systematycznie dostarcza drony wykorzystywane później przeciwko Ukraińcom. Niewykluczone, że Moskwa postara się również o dostawy Shahed-238. Czym cechuje się ta konstrukcja?

Shahed-238 został pokazany podczas wystawy na Uniwersytecie Teherańskim. Chociaż dokładna specyfikacja techniczna nowej broni pozostaje owiana tajemnicą, materiały opublikowane w sieci pozwalają przyjrzeć się jej wyglądowi. Z ujawnionych informacji wynika, że Shahed-238 jest modyfikacją drona Shahed-136 wykorzystywanego przez Rosjan w Ukrainie wprowadzającą kilka ulepszeń. W efekcie zastosowanych poprawek ma być to jeszcze groźniejsza broń.

Shahed-238 - nowa irańska broń

Shahed-238 został opracowany w trzech wersjach, które różnią się wykorzystywanymi systemami naprowadzania.

Standardowa wersja jest wyposażona w autonomiczny systemem nawigacji inercyjnej i GPS (podobny do tego z drona Shahed-136). Dwie pozostałe wersje wyróżniają się natomiast naprowadzaniem na podczerwień i "naprowadzaniem radarowym". W teorii najgroźniejsza będzie ta ostatnia wersja, ponieważ taki system naprowadzania czyni ją tańszym i prostszym zastępstwem dla pocisków przeciwradarowych.

Komentatorzy, a nawet przedstawiciele ukraińskiej armii zauważają, że kadłuby wszystkich trzech wersji nowego drona mają nietypowy dla irańskich bezzałogowców czarny kolor. Może to wynikać z zastosowania materiałów pochłaniających fale radiowe, ale taka informacja nie została potwierdzona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Ten Shahed jest bardzo reaktywny, pomalowany na matowy czarny kolor, co może jeszcze bardziej skomplikować pracę systemów odpowiadających za wykrywanie celów powietrznych" – powiedział Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych cytowany przez RBC-Ukraina.

Ukrainiec zaznaczył, że obecnie nie ma informacji o otrzymaniu przez Rosję tych bezzałogowców. Przypomniał, że Rosja i Iran "mają takie doświadczenie", a ostatnio liczba ataków z wykorzystaniem dronów była mniejsza, co może wynikać z planowanej przez Rosjan zimowej ofensywy na obiekty infrastruktury energetycznej.

Dokładne parametry techniczne Shahed-238 są nieznane. Irańscy konstruktorzy wspominają jednak o zastosowaniu silnika odrzutowego. Takie rozwiązanie powinno zapewniać dużą prędkość maksymalną osiąganą przez nowego drona.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie