Są na wagę złota. Ukraina otrzyma dodatkowe sześć sztuk
Niemiecka firma Hensoldt poinformowała, że jeszcze w 2024 r. dostarczy Ukrainie kolejne sześć radarów TRML-4D w celu wzmocnienia obrony przeciwlotniczej. Przedstawiamy, co potrafią te radary będące częścią pakietu wsparcia wartego ponad 100 mln euro.
03.05.2024 | aktual.: 03.05.2024 21:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Firma Hensoldt pochwaliła się, że ta partia zwiększy wolumen wyprodukowanych radarów TRML-4D do ponad 50 sztuk. Najnowszy pakiet skomentował też dyrektor generalny firmy Oliver Dörre: "Nasze radary są pilnie potrzebne ukraińskiej obronie powietrznej i jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć wszystkie egzemplarze w tym roku. Informacje zwrotne od naszych klientów potwierdzają, jak ważna jest szybka dostępność radarów dla ochrony ich obywateli".
Radary TRML-4D - nowoczesne oczy i uszy obrony przeciwlotniczej
Radary TRML-4D to konstrukcja wykonana w technologi AESA (Active Electronically Scanned Array), czyli z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym. Jest to obecnie najnowsze rozwiązanie zapewniające bardzo dobre właściwości wykrywania nawet trudnych obiektów oraz bardzo odporne na działanie systemów walki elektronicznej. Radar TRML-4D może być zamontowany na holowanej naczepie bądź na podwoziu ciężarówki, a sama antena jest umieszczona na rozkładanym maszcie.
Producent chwali się, że radar TRML-4D pozwala na wykrywanie i śledzenie nawet około 1500 obiektów o skutecznej powierzchni odbicia 0,01 m² w promieniu do 250 kilometrów (zależy od charakterystyki celu oraz jego pułapu). Dane następnie mogą być przekazywane do sparowanych z radarem systemów przeciwlotniczych. Oprogramowanie radaru umożliwia także klasyfikację celów na pociski manewrujące, drony oraz samoloty i helikoptery, co ułatwia priorytetyzację celów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto też zaznaczyć, że jest to system z obrotową anteną umożliwiającą wykrywanie obiektów w 360 stopniach, a nie tylko 120 stopniach, jak ma to miejsce w przypadku radarów w starych systemach Patriot. Jednakże jeśli prędkość obrotu anteny zapewniającej odświeżanie położenia celu poniżej sekundy to za mało, radar może oświetlać obszar stałą wiązką, ale wtedy jego kąt wykrywania spada do 100 stopni.
Ukraińcy dysponują obecnie dziewięcioma radarami TRML-4D, a najnowsza dostawa zwiększy ich liczbę do 15 sztuk. Są one m.in. bazowym wyposażeniem baterii systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu IRIS-T SLM, ale możliwe jest też ich sparowanie z innymi systemami przeciwlotniczymi, co podnosi ich skuteczność.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski