Tajemnicze obiekty na Morzu Czarnym. Decydują o dominacji w regionie

Tajemnicze obiekty na Morzu Czarnym. Decydują o dominacji w regionie

Tajemnicze obiekty na morzu czarnym. Decydują o dominacji
Tajemnicze obiekty na morzu czarnym. Decydują o dominacji
Źródło zdjęć: © YouTube
03.09.2023 20:18, aktualizacja: 18.12.2023 11:46

W ostatnich tygodniach Morze Czarne przekształciło się w arenę nasilającego się konfliktu. Kluczową rolę w tej sytuacji odgrywają tzw. wieże Bojki, które znajdują się pod kontrolą Moskwy.

Te platformy gazowe i naftowe mają potencjał do pełnienia funkcji jako lądowiska oraz miejsca rozmieszczenia systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Platformy aktualnie zarządzane przez firmę Czarnomornaftohaz zostały przejęte przez prorosyjskie władze Krymu podczas aneksji w 2014 roku.

W następstwie pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r., zarówno Rosja, jak i Ukraina wielokrotnie atakowały te kluczowe obiekty, okresowo uzyskując nad nimi kontrolę za pomocą swoich sił zbrojnych. Dwa tygodnie temu Rosjanie ostrzelali ukraiński okręt wojenny, który znalazł się w pobliżu "wież Bojki".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie chodzi tylko o dostęp do cennych zasobów węglowodorów. Jak zauważono, "wieże Bojki", podobnie jak Wyspa Węży na zachód od nich, mogą służyć jako kluczowe bazy – wysunięte punkty operacyjne, lądowiska dla śmigłowców czy stanowiska dla systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Kontrola nad tymi platformami nie jest jedynie kwestią ekonomiczną – ma przede wszystkim wymiar strategiczny w kontekście dominacji w regionie.

Mariusz Dasiewicz, dziennikarz portalstoczniowy.pl

Źródło artykułu:PortalStoczniowy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie