Coraz wyższe temperatury, coraz więcej CO2 w atmosferze. Kryzys klimatyczny dopiero się rozkręca
Naukowcy alarmują, że ostatnie wzrosty stężenia CO2 w atmosferze są rekordowo wysokie. Podobnie jak wzrost temperatury na Ziemi w ostatnich 12 miesiącach, który był dwa razy wyższy niż i tak już bardzo wysoka średnia z ostatnich lat.
To niedostrzegalne z perspektywy naszego codziennego życia i jednocześnie niezwykle ważne z perspektywy zmiany klimatu. Według badaczy właśnie nastąpił największy w historii pomiarów wzrost ilości dwutlenku węgla.
W marcu 2024 r. średnie stężenie CO2 w atmosferze było o 4,7 części na milion (ppm) wyższe niż w marcu ubiegłego roku. Dla porównania jeszcze kilkadziesiąt lat temu rosło w tempie 1 ppm rocznie, a w ostatnich latach – o ok. 2,5 ppm.
W rezultacie pomiary na stacji na Hawajach wskazują już stężenie 426 cząstek na milion. Czyli o 50% więcej niż w okresie sprzed rewolucji przemysłowej, która doprowadziła do emisji ogromnych ilości gazów cieplarnianych przez działalność człowieka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Zarządzanie projektami wspierane przez AI - Bitrix24 CoPilot
- Nie tylko bijemy rekordy w stężeniu dwutlenku węgla, ale także rekordy w szybkości jego wzrostu - martwi się Ralph Keeling, dyrektor programu badawczego dotyczącego CO2 na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.
El Niño niech nie zmyli
Naukowcy twierdzą, że do ostatniego wzrostu przyczyniło się okresowe zjawisko klimatyczne zwane El Niño. Prowadzi ono do ogrzewania się wody w części oceanów, a przez to i wyższych temperatur globalnych. El Niño wczesną wiosną wygasło, więc można oczekiwać, że wzrosty PPM nieco się obniżą.
Ale nie jest to coś, co powinno nas pocieszać bądź usypiać naszą czujność. Cały czas rośnie bowiem ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych, intensywnego rolnictwa i wylesiania.
- Tempo wzrostu prawie na pewno spadnie, ale nadal rośnie. A aby ustabilizować klimat, potrzebny jest spadek poziomu CO2. To oczywiste, że coś takiego się nie dzieje - komentuje Keeling w rozmowie z "The Guardian".
A powodów do niepokoju jest więcej.
Jak 14 milionów lat temu
Niedawne na łamach Science ukazały się badania, nad którym przez siedem pracowała grupa ponad 80 naukowców z 16 krajów. Z ich ustaleń wynika, że ostatni raz tak wysoki poziom CO2 odnotowano na Ziemi ok. 14 milionów lat temu. Ówczesny klimat z perspektywy dzisiejszych ludzi byłby nie tyle inny, ile zupełnie obcy.
Później nastąpił spadek ilości CO2 w atmosferze. Około 2,5 miliona lat temu stężenie tego gazu osiągnęło poziom około 270–280 ppm. To właśnie wtedy rozpoczęła się seria epok lodowcowych. Zbliżone stężenie CO2 towarzyszyło rozwojowi przodków współczesnego człowieka, jak i już samemu homo-sapiens. Wszystko zaczęło się zmieniać około 250 lat temu, gdy człowiek zaczął ingerować w atmosferę na coraz większą skalę.