Rzadki widok na froncie. Dron nie przetrwał tego starcia
Do sieci trafiło szczególne nagranie z Ukrainy. Szczególne, bo przedstawia przechwycenie rosyjskiego drona Shahed-136 za pomogą śmigłowca przekazanego przez USA w kamuflażu przeznaczonym dla sił powietrznych Afganistanu.
Jak podaje ukraiński portal Defense Express, nagranie pochodzi z 4 lutego. Wtedy właśnie śmigłowiec Mi-17 wyśledził lot rosyjskiego drona kamikadze, po czym zbliżył się do niego i z powodzeniem go przechwycił. Za zestrzelenie bezzałogowca odpowiada strzelec boczny, czyli wyposażony w karabin żołnierz oddający strzał z pokładu maszyny.
Precyzyjne śledzenie
Załoga Mi-17 cierpliwie śledziła drona, aż ten dotarł do obszaru pozbawionego budynków mieszkalnych. W bezpiecznej strefie strzelcy śmigłowca otworzyli ogień, trafiając drona, co spowodowało jego natychmiastowy upadek. Dron rozbił się na polu. Poza drobnymi uszkodzeniami upraw, nie odnotowano żadnych szkód.
Śmigłowiec Mi-17 w służbie Ukraińców
Przypomnijmy, że śmigłowiec Mi-17 może być wykorzystywany jako wsparcie dla oddziałów piechoty, dzięki temu, że jest zaprojektowany do przenoszenia szerokiego wachlarza broni. Standardowo jest wyposażony w karabiny maszynowe kal. 7,62 mm i kal. 12,7 mm oraz działko kaliber 23 mm. Może również transportować dodatkowe systemy uzbrojenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jego zdolność ładunkowa pozwala na przeniesienie do 4,5 t sprzętu, w tym około 1,5 t uzbrojenia. W zależności od konfiguracji, maszyna może być uzbrojona nie tylko w rakiety i pociski kierowane, ale także w bomby, które opadają swobodnie i są naprowadzane na cel. Już wcześniej podawano informacje o tym, że piloci ukraińscy wykorzystują rakiety S-8 w śmigłowcach Mi-17.
Maksymalna prędkość, jaka może być osiągnięta dzięki silnikom Klimov TV3-117MT, to około 250 km/h. Zasięg Mi-17, gdy jest wyposażony w dodatkowe zbiorniki paliwa, może sięgać 1100 km.
Natomiast w kontekście broni, którą Mi-17 przechwycił, jest to dron Shahed-136, który cechuje się prostą konstrukcją, co sprawia, że produkcja tej broni nie jest kosztowna (cena ok. 20 tys. dolarów). Te bezzałogowe statki powietrzne wyróżniają się skrzydłami w układzie delta, które mają szerokość 2,5 m. Długość drona to około 3,5 m, natomiast ich ładowność sięga 40 kg. Dzięki zastosowaniu silnika Limbach L550E drony te mogą rozwijać prędkość sięgającą 185 km/h.