Rumunia podjęła decyzję. Przywraca do służby samoloty MiG‑21
Rumuńskie Siły Powietrzne wznowiły użytkowanie swoich wojskowych myśliwców MiG-21 LanceR – przekazał resort obrony tego kraju. Od kwietnia maszyny te były uziemione z powodów technicznych.
Jak informuje Zespół Badań i Analiz Militarnych, wstrzymanie lotów MiG-21 LanceR było związane z katastrofą, do której doszło 2 marca oraz awaryjnym lądowaniem innej maszyny z tej floty w dniu 12 kwietnia. Niedawno rumuński resort obrony przekazał, że myśliwce zostaną przywrócone do służby, przy czym po 15 maja 2023 r. nastąpi wycofanie ich z eksploatacji. Wyjaśniamy, co to za maszyny i jakimi dysponują możliwościami.
Rumuńskie MiG-21
Rumuńskie samoloty myśliwskie LanceR to zmodyfikowane wersje radzieckiej maszyny MiG-21. Prototyp tej konstrukcji wykonał swój pierwszy lot 23 sierpnia 1995 r. Rumunia jest obecnie jednym z dwóch (obok Chorwacji) europejskich państw NATO, które eksploatują myśliwce w rodziny MiG-21.
Jak czytamy na łamach Defence24, Bukareszt dysponuje trzema wersjami tej maszyny. Są to: wariant A, przeznaczony do wykonywania misji bliskiego wsparcia wojsk lądowych, wariant B, będący dwumiejscowym samolotem szturmowym oraz wariant C, stanowiący myśliwiec przewagi powietrznej.
Skonstruowany w latach 50. XX w. MiG-21 powstał w liczbie 18 tys. egzemplarzy. Jest to stosunkowo lekka maszyna (jej masa własna wynosi 5350 kg, a bojowa – 8950 kg), osiągająca prędkość maksymalną Mach 2 (ok. 2450 km/h). Jej napęd stanowi silnik turboodrzutowy Tumański R-11F2S-300 o ciągu 38,7 kN.
MiG-21 lata na pułapie 19 km, a jego zasięg to 1100 km. Myśliwiec jest wyposażony w działko GSz-23 kal. 23 mm i posiada cztery w ęzły podwieszania uzbrojenia. Modyfikacja rumuńska jest uznawana za piątą generację tych maszyn.
Zmiany przeprowadzone przez Bukareszt miały na celu m.in. dostosowanie awioniki myśliwca do standardów zachodnich. Dzięki temu LanceR-y mogły współpracować z maszynami innych państw NATO oraz zyskały zdolność do przenoszenia uzbrojenia nowszego typu (np. bomb kierowanych laserowo oraz pocisków powietrze-powietrze Python 3).
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski