Równonoc jesienna w Google Doodle. Kiedy zaczyna się jesień astronomiczna i kalendarzowa?

Jesień
Jesień
Źródło zdjęć: © Pexels

22.09.2020 07:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Równonoc jesienna na półkuli północnej ma miejsce już dziś (22 września). Z tej okazji w Google Doodle znajdziemy uroczą grafikę, która przypomina nam o pierwszym dniu astronomicznej jesieni. 

Jesień to pora roku, w której czasie musimy przygotować się na coraz krótsze i chłodniejsze dni. W przypadku Polski ta pora roku charakteryzuje się dodatkowo sporymi opadami. W tym samym czasie, gdy u nas rozpoczyna się jesień, na półkuli południowej dzień się wydłuża, a mieszkańcy witają wiosną. 

Równonoc jesienna Google Doodle
Równonoc jesienna Google Doodle© Google

Równonoc jesienna w Google Doodle

Google zdecydował się przypomnieć o początku astronomicznej jesieni w dzisiejszym Doodle. Niestety tym razem nie zobaczymy uroczej animacji czy mini gry, a jedynie prostą grafikę, która kolorami nawiązuje do barw nadchodzącej pory roku. Warto z tej okazji przypomnieć, czym różni się jesień astronomiczna, kalendarzowa i meteorologiczna.

Jesień meteorologiczna i astronomiczna

Jesień astronomiczna rozpoczyna się wraz z równonocą i trwa do przesilenia zimowego. W przypadku półkuli północnej jest to okres pomiędzy 23 września i 22 grudnia, ale czasami początek i koniec jesieni mogą wypadać dzień wcześniej (jak w tym roku) lub później. 

O tym, jak przebiega równonoc jesienna z punktu widzenia astronomów, możecie przeczytać więcej w naszym ostatnim artykule. Co ciekawe, chociaż w teorii w czasie równonocy dzień i noc trwają po 12 godzin, to nie jest tak we wszystkich misjach na świecie. Wynika to ze zjawiska refrakcji, o którym przeczytacie więcej tutaj.

Meteorologiczna jesień z kolei wyznaczana jest na podstawie średniej dobowej temperatury powietrza. W tym czasie wahają się one pomiędzy 15 a 5 stopni Celsjusza. W Europie Środkowej dodatkowo jesień dzielimy na wczesną i pełną jesień, co wiąże się ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie. 

Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej

W przeciwieństwie do pierwszego dnia jesieni astronomicznej czy meteorologicznej data rozpoczęcia jesieni kalendarzowej jest stała. Przypada na 23 września i trwa do 21 grudnia. Tego dnia rozpoczyna się również kalendarzowa zima. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także