Rosyjskie ministerstwo zdrowia przekonuje, że szczepionka Sputnik V jest równie skuteczna

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

10.11.2020 12:24, aktual.: 02.03.2022 08:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjska szczepionka przeciwko COVID-19 Sputnik V jest skuteczna w ponad 90 proc., przekazała w poniedziałek przedstawicielka ministerstwa zdrowia. Jak podaje Reuters, Oksana Drapkina powoływał się na dane zebrane w trakcie publicznych szczepień, a nie badań klinicznych.

W poniedziałek 9 listopada firmy Pfizer Inc i BioNTech BNTX.O, pracujące nad szczepionką na COVID-19 wydały oświadczenie, z którego wynika, że stworzony przez nich eksperymentalny preparat był skuteczny w ponad 90 proc.

Szczepionka na COVID-19

Na najnowsze doniesienia o szczepionce na COVID-19 zareagowało rosyjskie ministerstwo zdrowia. Jego przedstawiciele przekazali, że Sputnik V jest również skuteczny w ponad 90 proc., co potwierdzają eksperymentalne badania z uczestnictwem Rosjan.

- Jesteśmy odpowiedzialni za monitorowanie skuteczności szczepionki Sputnik V wśród obywateli, którzy otrzymali ją w ramach programu masowych szczepień - zaznaczyła w oświadczeniu Oksana Drapkina, dyrektor instytutu badawczego przy ministerstwie zdrowia. Dodała: - z naszych obserwacji wynika, że ​​jego skuteczność również przekracza 90 proc. Pojawienie się kolejnej skutecznej szczepionki - to dobra wiadomość dla wszystkich.

Wcześniej, w poniedziałek Alexander Gintsburg, dyrektor moskiewskiego Instytutu Gamaleya, który opracował rosyjskiego kandydata na szczepionkę, powiedział, że z zadowoleniem przyjął wiadomość o firmie Pfizer.

Badania III fazy nad szczepionką na COVID-19

- W najbliższym czasie spodziewamy się opublikowania wstępnych wyników badań porejestracyjnych szczepionki Sputnik V, tzw. badań III fazy. Jestem pewien, że poziom jej efektywności też będzie wysoki - powiedział Gintsburg.

Rosja przygotowuje się do opublikowania wstępnych wyników trwającego na dużą skalę badania na ludziach, znanego jako faza III. Testuje szczepionkę na 40 000 ochotników w Moskwie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)