Rosyjski system Tor‑M1 zatrzymany. Pokonała go dziurawa droga?

Rosyjski zestaw Tor-M1 ugrzązł w dziurawej drodze?
Rosyjski zestaw Tor-M1 ugrzązł w dziurawej drodze?
Źródło zdjęć: © Twitter | Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Adam Gaafar

21.03.2022 19:55, aktual.: 21.03.2022 20:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że udało się zneutralizować rosyjski zestaw przeciwlotniczy Tor-M1. Według komunikatu sprzęt "nie dotarł na miejsce" z powodu "dziurawych dróg", ale możliwe, że był to wynik działania miejscowych saperów.

Tor to nazwa rosyjskiego systemu kierowanych rakiet ziemia-powietrze, opracowanych w Związku Radzieckim na początku lat 80. W kodzie NATO występuje pod nazwą SA-15 Gauntlet (pol. Rękawica). Jest przeznaczony do zwalczania różnego rodzaju celów powietrznych od samolotów i śmigłowców poprzez pociski manewrujące i kierowane do bomb lotniczych.

System 9K330 Tor

W momencie powstania Tor był nowatorskim zestawem, który nie miał swojego odpowiednika w państwach NATO. Standardowa wersja wykorzystuje pociski 9M330 o długości 3,5 m i masie 167 kg (z czego 15 kg przypada na głowicę). Ich prędkość dochodzi do Mach 2,8, czyli ponad 3400 km/h. W systemach Tor zastosowano naprowadzanie radiolokacyjne półaktywne.

Pociski systemu Tor są transportowane na pojeździe bojowym 9A330, który przewozi czteroosobową załogę (kierowcę i trzech operatorów) lub na mobilnej wyrzutni TLAR. Maksymalna prędkość platformy wynosi 65 km/h.

Pociski mogą razić cele oddalone o 12 km oraz latające na pułapach do 6 tys. m. Tor-M1, który został ostatnio zneutralizowany w Ukrainie, korzysta z pocisków 9M331 o zasięgu minimalnym 1,5 km.

Najnowszą wersją zestawu jest Tor-M2, którego pociski poruszają się z prędkością maksymalną 1000 m/s. Dosięgają one samoloty i śmigłowce znajdujące się na pułapie do 10 km i oddalone o 16 km. Istnieje także morska wersja systemu o nazwie 3K95 Kinżał. Przypuszcza się, że Rosja posiada 120 zestawów Tor, a Ukraina 100.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie