Rosyjski dron bojowy Ochotnik-B "przyłapany" na zdjęciach. Oglądał go sam Władimir Putin

Rosyjski dron bojowy Ochotnik-B "przyłapany" na zdjęciach. Oglądał go sam Władimir Putin

Rosyjski dron bojowy Ochotnik-B "przyłapany" na zdjęciach. Oglądał go sam Władimir Putin
Źródło zdjęć: © ussia.liveuamap.com
Arkadiusz Stando
21.05.2019 15:55, aktualizacja: 21.05.2019 16:40

Na lotnisku w bazie wojskowej w Achtubińsku pod Wołgogradem zauważono prototypowy model drona Ochotnik-B. To pierwsza tego typu maszyna w Rosji. Rozmiarami przypomina każdy inny załogowy myśliwiec, ale jest w pełni autonomicznym samolotem.

Bojowo-rozpoznawczy dron Ochotnik-B znalazł się w bazie testowej lotnictwa rosyjskiego. To zaawansowana technologicznie maszyna produkowana przez kompanię Suchoj. Poniższy dron prawdopodobnie zbudowano w zakładach lotniczych im. Czkałowa z Nowosybirska.

Jak czytamy na Defence24.pl:

Według nieoficjalnych informacji masa własna tego aparatu wynosi ok. 20 000 kg, a jego prędkość maksymalna przekracza 1000 km/h. Jest on napędzany silnikami turboodrzutowymi (najprawdopodobniej AL-31F lub AL-41) i wyposażono go w pojedynczy, montowany na grzbiecie wlot powietrza. Rozpiętość skrzydeł jest szacowana na ponad 19 metrów.
Marek Dąbrowski

Wygląda na to, że Ochotnik-B rzeczywiście jest maszyną sporych rozmiarów. Tuż obok niego stoi myśliwiec piątej generacji Su-57, który wcale nie wygląda na większy od niego. Podobno obie maszyny znalazły się na pasie startowym ze względu na wizytę Władimira Putina w bazie lotniczej.

Patrząc na jego konstrukcję, widzimy tutaj sporo inspiracji planowanymi maszynami Stanów Zjednoczonych - X47B. Trochę przypomina też projekt samolotu Horten, projekt pochodzący jeszcze z czasów nazistowskich Niemiec. Amerykanie określają rosyjskiego drona mianem Hunter-B.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (140)