Trwa ładowanie...
d3e1xzx

Rosyjska agencja kosmiczna wznowi loty turystyczne. Na ISS mają dolecieć w trzy godziny

Rosjanie zadecydowali o przywróceniu turystycznych lotów w kosmos. Od 2020 roku na statkach Sojuz znów będzie można polecieć na orbitę. Czyżby agencja Roskosmos szukała dodatkowych pieniędzy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Już niebawem podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną zajmie zaledwie 3 godziny
Już niebawem podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną zajmie zaledwie 3 godziny (Wikimedia Commons CC BY, Fot: WikiImages)
d3e1xzx

Historia turystyki kosmicznej nie jest zbyt bogata. Zaledwie 8 osób prywatnych wybrało się na orbitę okołoziemską. Jako pierwszy turysta, w kosmos poleciał Denis Tito, amerykański milioner. Za 20 milionów dolarów Rosyjska Agencja Kosmiczna zabrała go na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Od prawie 10 lat turystyka kosmiczna praktycznie przycichła. Ale temat powoli powraca - prywatne przedsiębiorstwa, takie jak Virgin Galactic czy Blue Origin, stawiają coraz śmielsze kroki ku prywatnym lotom w kosmos. Najwyraźniej Rosjanie, prekursorzy turystyki kosmicznej, przypomnieli sobie, ile można na tym zarobić.

Dyrektor Rosyjskiej Agencji Kosmicznej potwierdził na Twitterze prace nad powrotem do turystyki kosmicznej. "W marcu przyszłego roku planujemy powtórzyć uruchomienie statku "Progress" w krótkim, dwukierunkowym programie. Czas lotu - 3 godziny. Za półtora roku dostarczymy na ISS astronautów i turystów szybciej niż trwa lot z Moskwy do Brukseli."

Decyzja dyrektora Roskosmos może wzbudzić kolejne kontrowersje wśród elity kosmonautów Związku Radzieckiego. Niedawno Walerij Riumin, kosmonauta uznawany za bohatera w Rosji, w mocnych słowach skrytykował działania prowadzone przez aktualny zarząd Roskosmos. Szczególnie niemiłymi słowami obdarzył Dmitrija Rogozina, aktualnego szefa agencji kosmicznej.

Źródło: Kosmonauta.net

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3e1xzx

Podziel się opinią

Share

d3e1xzx

d3e1xzx
Więcej tematów