ycipk-plxtz2

Mocne słowa bohatera Związku Radzieckiego. "Nawijają nam makaron na uszy"

Walerij Riumin, wielki bohater i zasłużony kosmonauta Związku Radzieckiego ostro skrytykował dzisiejsze działania Roskosmos. Weteran wielu ważnych misji ma dosyć i sądzi, że dzisiejsza kosmonautyka opiewa o kpinę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Walerij Riumin jest jednym z najbardziej doświadczonych kosmonautów w Rosji
Walerij Riumin jest jednym z najbardziej doświadczonych kosmonautów w Rosji (Wikimedia Commons CC BY)
ycipk-plxtz2

79-letni Walerij Riumin brał udział w tak ważnych misjach, jak Sojuz 25, Sojuz 32 czy STS-91. Jego doświadczenie jest niezaprzeczalne. Na stacji kosmicznej Salut-6 spędził kolejno 175 dni w 1979 roku oraz 180 dni rok później. Latał statkami Sojuz a także promami kosmicznymi Discovery.

Ze względu na autorytet i doświadczenie jest bardzo szanowaną postacią w środowisku kosmonautycznym. Portal Pravda.ru, zapytał Riumina o jego opinię na temat zapowiedzianego przez dyrektora Roskosmos lotu na Księżyc. Z ust zasłużonego astronauty padły słowa, których nie spodziewał się chyba sam dziennikarz przeprowadzający wywiad.

Pravda.ru: "Co stanie się z naszym programem kosmicznym? Czy istnieje program lotów, na przykład na Księżyc?"

ycipk-plxtz2

Walerij Riumin: "Na co?..."

Pravda.ru: - W końcu niedawno odbyło się ważne spotkanie, na którym nowy dyrektor Roskosmos ogłosił, że w 2026 roku polecimy na Księżyc.

Walerij Riumin: Na tym polega problem, że w ostatnich latach wszyscy szefowie bardziej nawijają makaron na uszy, niż rzeczywiście coś robią. W miarę dobrym dyrektorem był Sevastyanov, ale był tylko dwa lata. Potem przyszedł Perminov przyszedł, ale jego spojrzenie i poglądy na temat przyszłości były zupełnie inne.

W dalszej części wywiadu dziennikarz wypomniał Riuminowi, że przecież on i jego równie doświadczeni koledzy również byli kierownikami. Mają doświadczenie i są szanowanymi postaciami. Na to Riumin odparł "od dawna nikt nie chce nas słuchać".

ycipk-plxtz2

"Gdy Rogozin pojawił się na horyzoncie, to mogłem się spotkać z nim tylko dzięki wspólnym znajomym" - Riumin skarży się, że jest ignorowany przez nowego dyrektora Roskosmos. Gdy już udało mu się porozmawiać w cztery oczy z nowym dyrektorem, powiedział mu otwarcie "Dmitrij, nic nie wiesz o tym rynku, pozwól, że zgromadzę ci odpowiednich ludzi". Nie wiadomo, jak potoczył się losy tej rozmowy, ale z nastroju Riumina łatwo wywnioskować.

Riumin został zapytany przez dziennikarza także o rozwijany od 10 lat projekt statku kosmicznego "Federacja". Tu też były astronauta nie szczędził krytyki. "Nawet jeżeli zbudujemy Federację, nie mamy żadnego sposobu na wysłanie jej w kosmos" - mówi Riumin. "Nie mamy takiej rakiety, ani pieniędzy na jej budowę" - stwierdza astronauta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
ycipk-plxtz2
ycipk-plxtz2
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-plxtz2