Rosyjscy żołnierze specnazu. Preferują zachodnie rozwiązania

Rosyjscy żołnierze piechoty, za wyjątkiem tych z jednostek specjalnych tzw. specnazu, bardzo rzadko na szerszą skalę wykorzystują optoelektronikę podczas wojny w Ukrainie. Z kolei tam, gdzie jest ona widoczna, często można zauważyć zachodnie rozwiązania, głównie od EOTECH lub Aimpoint.

Rosyjski żołnierz specnazu z ciekawym wyposażeniem.
Rosyjski żołnierz specnazu z ciekawym wyposażeniem.
Źródło zdjęć: © Twitter | Rob Lee
Przemysław Juraszek

20.06.2022 | aktual.: 22.06.2022 17:45

Zdarzały się już wcześniej przypadki wykorzystywania przez rosyjskich żołnierzy specnazu zdobycznych zachodnich granatników przeciwpancernych, ale tym razem trafiło się zdjęcie przedstawiające rosyjskiego żołnierza z zagranicznymi dodatkami.

Widzimy tutaj karabinek AK-74M wzbogacony akcesoriami od rosyjskiej firmy Zenitco znanej ze swoich kolb czy zestawów szyn montażowych dedykowanych rodzinie karabinków AK. Uwagę zwraca też magazynek od PUFGUN mieszczący aż 60 nabojów w czterech kolumnach. Dla porównania większość magazynków opiera się na dwóch kolumnach, a czterokolumnowe rozwiązania są rzadkością. Dzieje się tak, ponieważ w ich przypadku łatwo może dojść do zaklinowania się nabojów.

Na karabinie zaś możemy zobaczyć celownik termowizyjny oraz kolimator Micro T-2 szwedzkiej firmy Aimpoint, który waży zaledwie 105 g wraz z montażem. Ten był oraz wciąż jest dostępny w sprzedaży detalicznej na rynku cywilnym (w Polsce jest za ~5 tys. zł), toteż rosyjscy żołnierze nie mieli problemów z ich nabyciem przed konfliktem.

Nie można również zapomnieć o tłumikach dźwięku, które stały się de facto standardowym wyposażeniem jednostek specjalnych. Te, co prawda nie wyciszą wystrzału zwykłej amunicji ponaddźwiękowej, ale zmieniają charakterystykę dźwięku (trudniej zlokalizować strzelca) oraz minimalizują błysk wystrzału o wiele skuteczniej niż jakikolwiek tłumik płomienia.

Na koniec warto wspomnieć też o kamuflażu MultiCam, który bardzo dobrze pasuje do tamtejszych warunków. Jest to kamuflaż zaprojektowany przez amerykańską firmę Crye Precision, który stał się popularny wśród wielu jednostek specjalnych. W Rosji wiadomo, że przed wojną MultiCam był wykorzystywany przez niektóre jednostki specnazu podlegające pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

militariainwazja Rosji na Ukrainęuzbrojenie
Wybrane dla Ciebie