Rosyjscy kosmonauci w żołto-niebieskich skafandrach. Założyli barwy Ukrainy
Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przycumował statek z nową zmianą załogi. Uwagę świata zwrócił kolor kombinezonów, jakie mieli na sobie Rosjanie – niebieski i żółty to barwy flagi Ukrainy
19.03.2022 | aktual.: 19.03.2022 18:27
18 marca 2022 r. do międzynarodowej stacji kosmicznej przycumował statek z trzema astronautami na pokładzie. Oleg Artemiew, Denis Matwiejew i Siergiej Korsakow to nowa zmiana załogi, tym razem składająca się z samych kosmonautów rosyjskiej agencji Roskosmos.
Uwagę całego świat przykuł nie fakt rutynowej rotacji załogi, ale kolor kombinezonów, w jakich nowi kosmonauci pojawili się na stacji.
Kosmonauci w ukraińskich barwach
Przybyli na ISS Rosjanie byli ubrani w jaskrawożółte kombinezony z niebieskimi elementami, co w kontekście rosyjskiego ataku na Ukrainę wywołało skojarzenie z polityczną manifestacją w Kosmosie.
Uczestnicy misji zaprzeczyli takiej interpretacji. Jak podaje "Guardian", Oleg Artemiew stwierdził, że członkowie załogi mogli decydować o kolorze skafandrów, a ponieważ były duże zapasy żółtego materiału, wybrali właśnie taki.
Alternatywnym wytłumaczeniem może też być fakt, że cała załoga to absolwenci Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego im. N.E. Baumana, wyróżniającego się żółto-niebieskim logo.
Statek kosmiczny Sojuz MS
Kosmonauci przybyli na ISS na pokładzie rosyjskiego statku Sojuz MS. To najnowsza generacja rozwijanych od lat 60. rosyjskich statków kosmicznych Sojuz, która w 2016 roku zastąpiła statki typu Sojuz-TMA.
Modele z serii Sojuz MS mają nowe wyposażenie awioniczne, wydajniejsze ogniwa fotowoltaiczne, a także nowy komputer i udoskonalony, automatyczny system dokowania Kurs-NA. Nowe Sojuzy mają także zmodernizowany układ nawigacyjny, dzięki któremu służby ratunkowe mogą szybciej odnaleźć statek kosmiczny po lądowaniu.
Statek kosmiczny waży 7 ton, zapewnia 10 metrów sześciennych przestrzeni i pozwala na wykonywanie 210-dniowych misji, podczas których jest przycumowany do jednego z modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Polityczna demonstracja Roskosmosu
Za organizację misji odpowiada rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Jej szef - Dmitrij Rogozin - nakazał niedawno usunąć z jednej z rakiet flagi krajów, które potępiły rosyjski atak na Ukrainę.
Komizmu tej demonstracji nadał fakt, że Rosjanie usuwali "nieprzyjazne" flagi używając naklejek amerykańskiego koncernu.
Kolory skafandrów kosmicznych
Warto również zaznaczyć, że standardowo podczas misji kosmonauci (jak również astro- i taikonauci) noszą zazwyczaj białe kombinezony, które skutecznie odbijają światło słoneczne.
Ponieważ w Kosmosie brakuje ochrony, jaką na powierzchni Ziemi zapewnia nam atmosfera, uczestnicy kosmicznych misji są bardziej narażeni na zmiany temperatury, oparzenia czy szkodliwe skutki promieniowania słonecznego. Biały kolor kombinezonów to jeden ze środków bezpieczeństwa, ograniczający te zagrożenia.
Podczas współczesnych misji NASA na czas startów i lądowań uczestnicy kosmicznych lotów zakładają stroje, przypominające kolorami niektóre skafandry lotnicze. W przypadku astronautów uczestniczących w misjach wahadłowców, były to pomarańczowe skafandry ACES (Advanced Crew Escape Suit).
Ich kontrastowe kolory mają być dobrze widoczne zarówno na terenach zielonych, jak i w wodzie. Ma to ułatwić odnalezienie uczestników misji w przypadku jakiejś awarii czy katastrofy.