Rosjanie rozświetlają Arktykę, masowo wydobywają surowce. To koniec nocy polarnej?
W ciągu ostatnich lat spora powierzchnia mroźnego kontynentu, szczególnie po stronie rosyjskiej, została zalana sztucznym światłem. Jak uważają naukowcy, to zjawisko jest ściśle powiązane z procesem topnienia lodowców oraz intensywnego poszukiwania surowców naturalnych w Arktyce.
Jak pokazują ostatnie obserwacje Earth Observatory NASA, mroźna Arktyka w błyskawicznym czasie jaśnieje podczas trwającej nocy polarnej, co jest efektem wzmożonej działalności przemysłowej. Wykorzystując dane satelitarne, międzynarodowy zespół badaczy NASA, odkrył, że w latach 1992-2013 Arktyka stawała się jaśniejsza o 5 proc. rocznie, osiągając kulminację w postaci około 605 000 km kw., które przekształciły się z ciemnych w oświetlone.
- Tylko 15 proc. oświetlonych obszarów Arktyki w okresie objętym badaniem (1992-2013) zawierało osiedla ludzkie, takie jak domy lub budynki mieszkalne, co oznacza, że większość sztucznego światła jest wynikiem działalności przemysłowej, a nie rozwoju miast lub osiedli mieszkaniowych - powiedział Zhuosen Wang, członek zespołu badawczego i naukowiec w Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda NASA, cytowany przez Earth Observatory NASA. Zespół ekspertów pracuje nad korektą takich naturalnych źródeł światła, aby móc zaktualizować analizę sztucznego światła w Arktyce.
Jedno z największych pól naftowych na świecie znajduje się w rosyjskiej Arktyce
Na Arktyce przemysł to głównie górnictwo. Regiony wydobycia ropy i gazu w północnej Rosji, amerykańskim stanie Alaska i europejskiej części Arktyki emitowały najwięcej sztucznego świata w 1992-2013 według danych Earth Observatory, podczas gdy kanadyjska Arktyka w dużej mierze pozostała ciemna. Największe wzrosty oświetlonej powierzchni odnotowała rosyjska część Arktyki (obszar 439 048 km kw.) w okresie objętym badaniem, szczególnie w: Chanty-Mansyjskich (114 426 km kw.) i Jamał-Nieniecki (107 837 km kw.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cały region Chanty-Mansyjski w Rosji to rozległy, bagienny obszar na zachodniej Nizinie Syberyjskiej. W regionie tym znajduje się Samotlor, jedno z największych pól naftowych na świecie, które odnotowało największą ekspansję nocnych świateł w okresie objętym badaniem. Chociaż Chanty-Mansyjski doświadczyli znacznej ekspansji działalności człowieka, nastąpiły również pewne spadki oświetlonej powierzchni. Jak mówili badacze, przemysł wydobywczy podlega fazom cyklu życia ekspansji i recesji, dlatego widzimy redukcję sztucznego oświetlenia w niektórych miejscach zależnych od ropy naftowej, gazu lub górnictwa, bez znaczącego osadnictwa ludzkiego i dywersyfikacji gospodarczej.
W 2013 r. całkowita powierzchnia oświetlona w regionach wydobycia ropy naftowej i gazu w rosyjskiej Arktyce — obejmujących regiony Chanty-Mansyjski, Jamalsko-Nieniecki i Nieniecki — wynosiła 339 000 km kw., co stanowi niemal powierzchnię Niemiec. Całkowita powierzchnia oświetlona europejskiej Arktyki wynosiła 159 000 km kw., podczas gdy północnoamerykańska Arktyka wynosiła 49 000 km kw. Zespół badawczy wskazał również kopalnie wykorzystywane do wydobywania innych minerałów, takie jak kopalnia Red Dog w odległej Alasce, która była drugim, co do wielkości źródłem cynku na świecie w 2018 r.