Rosjanie robią dziury w ISS. Ich działania nie są przypadkowe

Rosyjscy kosmonauci, którzy przebywają obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, rozpoczęli nietypowe prace. Polegają one na wierceniu otworów w ścianie ISS, w pobliżu szczeliny w module Zvezda, przez którą uciekało powietrze.

Na ISS trwają prace naprawcze
Na ISS trwają prace naprawcze
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska

05.03.2021 15:14

Jak donosi rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti kosmonauci w ten sposób próbują naprawić istniejącą usterkę. Wiercenie otworów jest procedurą zapobiegającą pogłębianiu się pęknięcia. Stosuje się ją m.in. w lotnictwie, a także w przypadku pęknięć powstających na przednich szybach samochodów.

Wyciek powietrza na ISS

Po zakończeniu wiercenia, pęknięcie zostanie wypełnione specjalnym materiałem uszczelniającym i załatane. Niewielki wyciek powietrza, który po raz pierwszy zauważono na ISS we wrześniu 2019 roku, był trudny do identyfikacji. Astronauci wykryli go dopiero pod koniec 2020 roku dzięki pływającym torebkom z herbatą, o czym informowaliśmy już wcześniej.

Według NASA oraz rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos wyciek powietrza nie zagrażał astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Członkowie załogi zauważyli jednak spadek ciśnienia powietrza na pokładzie ISS, co wiązało się z koniecznością dostarczenia dodatkowego tlenu z Ziemi.

NASA, aby upewnić się, że załoga ISS jest całkowicie bezpieczna, wykorzystała nawet Dextre, czyli robota Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej, który wygląda jak wieloręka wieża. Urządzenie zostało przymocowane do boku stacji kosmicznej, aby zbadać pęknięcie z zewnątrz.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)