Rosjanie namierzyli ukraińskie wyrzutnie rakietowe. Nie mieli litości

Rosjanie namierzyli ukraińskie wyrzutnie rakietowe. Nie mieli litości

Ukraińska artyleria na celowniku Rosjan
Ukraińska artyleria na celowniku Rosjan
Źródło zdjęć: © X, @KrukuOne
Mateusz Tomczak
22.03.2024 16:22, aktualizacja: 22.03.2024 17:06

Wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad to jedna z broni najczęściej występujących w Ukrainie, korzystają z niej obydwie strony trwającego konfliktu. Tym razem bolesne straty związane z tego typu arsenałem poniosła armia obrońców.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiło się kilka nagrań, na których udokumentowano skuteczne ataki Rosjan na ukraińskie pozycje. Wspólnym elementem są tutaj nie tylko niszczone systemy BM-21 Grad, ale również środek, jaki został wykorzystany przez najeźdźców - drony Lancet.

BM-21 Grad niszczone przez Rosjan

Obserwatorzy wojny w Ukrainie zwracają uwagę, że od kilku tygodni zdecydowanie lepiej radzi sobie rosyjskie rozpoznanie powietrzne. To znacząco ułatwia nie tylko namierzanie, ale i eliminowanie pozycji Ukraińców. Także za pomocą dronów Lancet, które od początku wojny są postrzegane jako jedna z najgroźniejszych tego typu broni. To właśnie tymi bezzałogowcami udało się zniszczyć przynajmniej kilka polskich armatohaubic Krab.

Lancet do dron przystosowany m.in. do misji obserwacyjnych i rozpoznawcze, ale w praktyce często wykorzystywany jest jako amunicja krążąca do niszczenia ukraińskich jednostek.

Przy długości 1,65 m i maksymalnej masie startowej 12 kg ten bezzałogowiec może przenosić ładunek o masie do 3 kg. Jest przy tym w stanie operować w zasięgu ok. 40 km i poruszać się z prędkością do 110 km/h.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powszechnie stosowane wyrzutnie rakiet

BM-21 Grad wywodzi się jeszcze z czasów ZSRR. Wyprodukowano wiele egzemplarzy, które przez lata do służby w swoich armiach przyjmowało kilkadziesiąt państw. Zdecydowanie największe zapasy mają Rosjanie, ale również Ukraińcy przystąpili do wojny posiadając kilkaset sztuk.

Wyrzutnia rakietowa wchodząca w skład tego systemu została zamontowana na podwozu ciężarówki Ural w układzie napędowym 6x6. Załoga może rozpędzić ten prawie 14-tonowy sprzęt do ok. 75 km/h.

Za eliminowanie wyznaczonych celów odpowiadają pociski kal. 122 mm wystrzeliwane z 40 prowadnic rurowych. Każdy z nich (w standardowych wersjach) posiada głowicę o wadze ok. 20 kg. Zasięg prowadzenia ognia z BM-21 Grad jest szacowany na ok. 20 km.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie