Rosja twierdzi, że loty USA i NATO w pobliżu Krymu zaostrzają napięcia

Rosja twierdzi, że loty USA i NATO w pobliżu Krymu zaostrzają napięcia22.09.2020 07:45
Rosja twierdzi, że loty USA i NATO w pobliżu Krymu zaostrzają napięcia
Źródło zdjęć: © Domena publiczna

Rosyjskie wojsko oskarżyło Stany Zjednoczone i ich sojuszników o prowokowanie napięć w regionie Morza Czarnego. Takie wnioski są spowodowane gwałtownym wzrostem liczby patroli bombowców oraz lotów wywiadowczych.

Generał płk Siergiej Rudskoi, szef głównego departamentu operacyjnego rosyjskiego sztabu generalnego, zarzucił Stanom Zjednoczonym i innym członkom NATO znaczne zwiększenie zakresu działań wojskowych w regionie.

- Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO będą ponosić pełną odpowiedzialność za ewentualną eskalację sytuacji w regionie - powiedział podczas briefingu.

Rudskoi wskazał na serię lotów amerykańskich bombowców strategicznych B-52 w sierpniu i wrześniu nad Morzem Czarnym i Azowskim, twierdząc, że misje miały na celu symulację uderzeń rakietowych w obiekty w południowej Rosji. Powiedział, że bombowce przeleciały bardzo blisko – około 11 kilometrów od granicy z Rosją.

Rosja oskarża NATO i USA

W minionym tygodniu na Morzu Wschodniosyberyjskim przeleciały trzy ciężkie bombowce B-1. Stany Zjednoczone przekazały, że trwające ćwiczenia miały na celu pokazanie "zdolności Sił Powietrznych do ciągłego wykonywania misji powietrznych i utrzymywania gotowości do wspierania naszych sojuszników i partnerów”.

Rosyjski generał zwrócił uwagę na to, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO zintensyfikowali loty wywiadowcze w pobliżu Krymu, których liczba, jak powiedział, wzrosły o 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Podkreślił, że w tym miesiącu rosyjskie myśliwce przechwyciły i eskortowały bombowce i samoloty rozpoznawcze USA i NATO już 27 razy. Rudskoi dodał też, że okręty wojenne NATO w tym roku również odbywają dłuższe rejsy po Morzu Czarnym.

Napięta sytuacja w regionie Półwyspu Krymskiego

Po aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 roku stosunki między Rosją a Zachodem uległy znacznemu pogorszeniu. Kremlowi nie spodobało się m.in. rozmieszczenie sił NATO w krajach bałtyckich. Władze Rosji zarzuciły, że manewry sojuszników w pobliżu granic państwa stanowią zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.

Rudskoi przekazał, że Rosja zaproponowała NATO ograniczenie działań wojskowych wzdłuż granicy i omówienie dodatkowych środków, aby pomóc w zapobieganiu incydentom wojskowym, ale organizacja odrzucił te propozycje.

Naukowcy odkryli nowego wirusa. Jest inny niż wszystko, co do tej pory widzieli

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (218)