Rosja się zbroi. Rozpoczęto budowę sześciu okrętów. Putin: duży krok w rozwoju marynarki

Rosja się zbroi. Rozpoczęto budowę sześciu okrętów. Putin: duży krok w rozwoju marynarki

Rosja się zbroi. Rozpoczęto budowę sześciu okrętów. Putin: duży krok w rozwoju marynarki
21.07.2020 13:30

Rosja zwiększa swój potencjał bojowy. Władimir Putin podczas uroczystości w Kerczu na anektowanym Krymie poinformował o rozpoczęciu budowy sześciu nowych okrętów. Zdaniem prezydenta kraju, jest to znaczący krok w kierunku rozwoju rosyjskiej marynarki.

Rosja rozpoczęła w poniedziałek 20 lipca budowę dwóch atomowych okrętów podwodnych, dwóch fregat i dwóch okrętów desantowych. Dwa ostatnie powstaną w Kerczu na anektowanym Krymie, gdzie w uroczystościach położenia stępki wziął udział Władimir Putin.

Podczas ceremonii prezydent kraju przypomniał, że w ciągu ostatnich ośmiu lat w skład rosyjskiej marynarki wojennej weszło ponad 200 różnego rodzaju okrętów i jednostek. Jego zdaniem, w ciągu najbliższych siedmiu lat, udział nowoczesnych jednostek w tamtejszej flocie powinien przekroczyć 70 procent.

- Nowe okręty będą wyposażone w nowoczesne systemy uzbrojenia, dowodzenia i łączności. Umocnią one potencjał bojowy marynarki wojennej i podniosą jego możliwości strategiczne - zapewnił Putin. Dodał, że budowa sześciu nowych okrętów to duży krok w kierunku rozwoju rosyjskiej marynarki.

Uroczystości odbyły się równocześnie w stoczni Zaliw w Kerczu, w Petersburgu i w Siewierodwińsku w obwodzie archangielskim na północy Rosji. W Petersburgu położono stępkę pod dwie fregaty zmodernizowanego projektu 22350, natomiast w Siewierodwińsku - pod dwa atomowe okręty podwodne projektu 885 Jasień-M.

Nowe rosyjskie okręty

Okręty budowane w Kerczu mają zapełnić lukę po mistralach, do których zakupu miało dojść już w 2014 roku. Francuzi, którzy byli ich właścicielami anulowali kontrakt po tym, jak Rosja dokonała aneksji Krymu. Prace nad własnymi uniwersalnymi okrętami desantowymi Rosjanie rozpoczęli w 2015 roku. Do budowy wybrano ostatecznie projekt 23900 Priboj, o wyporności 25 tys. ton i długości około 220 metrów. Okręty będą mogły przenosić 20 ciężkich śmigłowców i zabrać na pokład aż 900 żołnierzy.

W Petersburgu rozpoczęto budowę dwóch fregat zmodernizowanego projektu 22350. Okręty będą nosić nazwy Admirał Jumaszew i Admirał Spiridonow. Będą one mogły zabrać na pokład 24 pociski Kalibr, podczas gdy ich pierwotne wersje, Admirał Kasatonow i Admirał Gorszkow - tylko 16.

W Siewierodwińsku, w ramach projektu 885M Jasień, ruszyła budowa dwóch okrętów podwodnych o napędzie atomowym o nazwach: Woroneż i Władywostok. Według informacji przekazanych przez szefa zakładów Siewmasz, okręty będą wyposażone w broń hipersoniczną. Zgodnie z planami Ministerstwa Obrony, do 2023 roku ma powstać w Rosji siedem tego typu okrętów czwartej generacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)