Rosja nie chce Windowsa! Toczy się śledztwo

Rosja nie chce Windowsa! Toczy się śledztwo28.07.2009 14:05
Rosja nie chce Windowsa! Toczy się śledztwo

Rosyjska agencja antymonopolowa FAS rozpoczęła postępowanie przeciwko producentom notebooków Асеr, Asus, Dell, Hewlett-Packard, Samsung i Toshiba w związku z obecnością systemu Microsoft Windows na ich komputerach. Jako że w zasadzie nabywcy nie mają możliwości kupienia pożądanego modelu notebooka bez preinstalowanego systemu operacyjnego albo też nie mogą zwrócić niechcianego systemu Windows, taka sytuacja zdaniem agencji ogranicza konkurencyjność na rynku systemów operacyjnych

Rosyjska agencja antymonopolowa FAS rozpoczęła postępowanie przeciwko producentom notebooków: Asus, Dell, Hewlett-Packard, Samsung i Toshiba w związku z obecnością systemu Microsoft Windows na ich komputerach. Jako, że w zasadzie nabywcy nie mają możliwości kupienia pożądanego modelu notebooka bez preinstalowanego systemu operacyjnego albo też nie mogą zwrócić niechcianego systemu Windows, taka sytuacja zdaniem agencji ogranicza konkurencyjność na rynku systemów operacyjnych.

Na razie sprawę zawieszono do września. W tym czasie agencja będzie zbierać szczegółowe informacje. W trakcie tej kwerendy mają zostać skierowane pytania także do innych producentów notebooków (komunikat agencji wymienia między innymi Lenovo i Sony) w kwestii możliwości zwrotu preinstalowanego systemu operacyjnego.

288767932513990803
Źródło zdjęć: © (fot. Jupiterimages)

Microsoft oświadczył rosyjskiej agencji, że umowy z producentami notebooków nie zobowiązują ich do sprzedawania komputerów z preinstalowanymi systemami operacyjnymi. Firma zaproponowała władzom zmodyfikowanie umów z producentami sprzętu w taki sposób, aby musieli oni oferować swoim klientom możliwość zwrotu preinstalowanego systemu Windows. Zastępca szefa agencji antymonopolowej Anatolij Gołomołzin przyjął tę inicjatywę z zadowoleniem.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)