Trwa ładowanie...
d2rerad

Rosja. Naukowcy odkryli szczątki mamuta. Mają co najmniej 10 tysięcy lat

Naukowcy z Rosji odkryli pod wieczną zmarzliną szczątki mamuta. Według wstępnych szacunków, kości mogą mieć nawet 10 tysięcy lat. - Nie można go nazwać małym mamutem, był dojrzalszy - komentują eksperci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja. Naukowcy odkryli kości mamuta. Mają przynajmniej 10 tysięcy lat
Rosja. Naukowcy odkryli kości mamuta. Mają przynajmniej 10 tysięcy lat (Flickr)
d2rerad

Rosyjscy naukowcy potwierdzili odzyskanie około 80 procent dobrze zachowanych kości mamuta włochatego - poinformował w rozmowie z agencją Reuters Dmitrij Frolov, dyrektor rosyjskiego Centrum Badań Arktycznych. Odkrycia dokonano w lipcu na półwyspie Jamał.

Wśród szczątek znalazły się m.in. fragmenty czaszki, żeber i kości przednich nóg. Naukowcy nadal nie odnaleźli ciosów mamuta. - Szczątki mamuta mają co najmniej 10 tysięcy lat. Według naszych szacunków, zwierze miało około 15-25 lat. Nie można nazwać go małym mamutem, był dojrzalszy. Biorąc pod uwagę, że przeciętne mamuty żyły 60 lat, sądzimy, że ten był nastoletni - zaznaczył Frolov.

To kolejne tego typu znalezisko. Do podobnych odkryć dochodzi na Syberii coraz częściej. Jest to możliwe ze względu na zmiany klimatu i związane z nimi topnienie wiecznej zmarzliny.

d2rerad

Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Mamuty pojawiły się na Ziemi około 250 tysięcy lat temu. Szybko rozprzestrzeniły się w Europie i Azji, a następnie w Ameryce Północnej. Mamuty włochate były wyłącznie roślinożerne, żywiły się przede wszystkim roślinami stepowymi, głównie różnymi gatunkami traw.

Ostatnie mamuty na stałym lądzie wyginęły ok. 10-8 tys. lat p.n.e., jednak ich niewielka populacja istniała na Wyspie Wrangla do ok. 2000 r. p.n.e. Dokładna przyczyna wymarcia zwierząt nie została dotąd wyjaśniona.

Zobacz także: Naukowcy: dinozaury też chorowały na nowotwory złośliwe. Zaskakujące wyniki badań

d2rerad

Podziel się opinią

Share
d2rerad
d2rerad
Więcej tematów