Rosja i Chiny łączą siły. To pierwsze takie działania w historii
Jak donosi TASS, marynarka wojenna Rosji i Chin przeprowadziła manewry w ramach Joint Sea 2021 na Morzu Japońskim. Był to pierwszy w historii wspólny patrol państw w zachodniej części Oceanu Spokojnego.
Dwie potęgi militarne zjednoczyły siły w ramach manewrów morskich Joint Sea 2021, które odbyły się w dniach 17-23 października br. W ramach wspólnych ćwiczeń okręty należące do Rosji i Chin przeprowadziły m.in. pierwszy w historii wspólny patrol w zachodniej części Oceanu Spokojnego, o czym poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji.
Rosja i Chiny zjednoczyły siły podczas manewrów
"Do zadań wspólnego patrolowania należało demonstrowanie flag państwowych Rosji i Chin, utrzymanie pokoju i stabilności w regionie Azji i Pacyfiku, a także ochrona obiektów morskiej działalności gospodarczej obu krajów. Podczas patrolu grupa okrętów wojennych pokonała Cieśninę Tsugaru po raz pierwszy" – jak można przeczytać w oświadczeniu rosyjskiego MONu, cytowanego przez TASS.
Okręty należące do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA), które uczestniczyły w manewrach to niszczyciel typu 055 Nanchang, niszczyciel typu 052D Kunming, fregaty typu 054A Binzhou i Liuzhou oraz statek zaopatrzenia typu 903A Dongpinghu. Niszczyciel Typ 055 Nanchang 101 po raz pierwszy dołącza do ćwiczeń z zagraniczną marynarką wojenną.
Rosyjska Marynarka Wojenna reprezentowana była przez okręty wojenne i jednostki wsparcia Floty Pacyfiku. Wśród nich znajdowały się duży okręt do zwalczania okrętów podwodnych Admirał Pantelejew, korwety projektu 20380 Hero Federacji Rosyjskiej Aldar Cydenzhapov i Gromkiy, dwa trałowce bazowe, okręt podwodny Ust-Bolsheretsk, a także łódź rakietowa i holownik ratowniczy. Państwa wykorzystywały również samoloty do zwalczania okrętów podwodnych i śmigłowce okrętowe.
Podczas wspólnych ćwiczeń chińska i rosyjska marynarka wojenna ćwiczyła komunikację, zwalczanie min, obronę powietrzną, strzelanie do morskich celów, wykonywanie wspólnych manewrów i wspólnych działań przeciw okrętom podwodnym.