Rosyjski wojskowy o działaniach NATO. Ostrzega, "jak takie posunięcia w przeszłości zakończyły się dla Niemiec i Europy"

Rosyjski wojskowy o działaniach NATO. Ostrzega, "jak takie posunięcia w przeszłości zakończyły się dla Niemiec i Europy"

Wladimir  Putin i Siergiej Szojgu
Wladimir Putin i Siergiej Szojgu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mikhail Svetlov
Karolina Modzelewska
23.10.2021 21:38, aktualizacja: 24.02.2022 16:14

Rosyjski minister obrony zabrał głos w sprawie działań NATO. Siergiej Szojgu skrytykował plan odstraszania realizowany przez organizację, który jego zdaniem "w Afganistanie doprowadził do katastrofy". Odniósł się też do słów niemiecki minister obrony i przypomniał historię.

Siergiej Szojgu po raz kolejny w odważny sposób skomentował to, co dzieje się w relacjach na linii NATO – Rosja. Minister zareagował na oświadczenie niemieckiej minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, która udzielała wywiadu podczas transmisji na żywo w stacji Deutschlandfunk. Jedno z pytań dotyczyło tego, czy NATO rozważa scenariusze odstraszania Rosji w regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego, w tym w przestrzeni powietrznej z ewentualnym wykorzystaniem broni jądrowej.

Rosja z uwagą patrzy na decyzje NATO

Kramp-Karrenbauer przyznała, że taka taktyka to "sposób odstraszania". Dodała też: "i to jest dostosowywane do obecnego zachowania Rosji – i obserwujemy naruszenia w szczególności przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi, ale także rosnące najazdy na Morze Czarne". Według niemieckiej minister obrony rosyjskie działania są coraz bardziej agresywne.

Wypowiedzi niemieckiej polityk, miały związek z dwudniowym spotkaniem ministrów obrony państw zrzeszonych w NATO, które rozpoczęło się 21 października w Brukseli. Podczas wydarzenia zgromadzeni dyskutowali na temat sposobów postępowania z Rosją w czasie trudnych relacji. Zastanawiano się też nad wnioskami, jakie można wyciągnąć z prawie 20-letniej misji sojuszu w Afganistanie, która zakończyła się niedawnym chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk. Politycy ustalili poufną strategię przygotowania się na ewentualny równoczesny atak w regionach Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Ta wiadomość nie spotkała się z entuzjazmem Rosjan, podobnie jak i wypowiedzi Kramp-Karrenbauer.

- Wśród wezwań do militarnego odstraszania Rosji, NATO konsekwentnie ciągnie swoje siły do ​​naszych granic – powiedział w sobotę, 23 października Siergiej Szojgu w odpowiedzi na oświadczenie niemieckiej minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, jak donosi TASS. Dodał też: - niemiecka minister obrony musi dobrze wiedzieć, jak takie posunięcia w przeszłości zakończyły się dla Niemiec i Europy. W Europie może być tylko wspólne bezpieczeństwo, bez naruszania interesów Rosji. Ale to NATO jest nieprzygotowane na sprawiedliwy dialog w tej sprawie.

Minister obrony Rosji odniósł się również do sytuacji w Afganistanie. Szojgu zaznaczył: - ponadto, wdrożenie planu odstraszania NATO w Afganistanie zakończyło się katastrofą, z którą cały świat musi się teraz zmierzyć.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie