Rok po katastrofie. Blue Origin wysyła dziś nowego Sheparda w kosmos (aktualizacja)

Rok po katastrofie. Blue Origin wysyła dziś nowego Sheparda w kosmos (aktualizacja)

New Shepard NS-24 na stanowisku startowym
New Shepard NS-24 na stanowisku startowym
Źródło zdjęć: © Blue Origin
Mateusz Tomiczek
18.12.2023 13:59, aktualizacja: 18.12.2023 19:37

Jeszcze chwila i będziemy świadkami kolejnej próby wysłania w kosmos rakiety New Shepard. Dzisiejszy start jest kolejnym podejściem po katastrofalnym upadku pojazdu kosmicznego, który miał miejsce ponad rok temu. Okaże się jak wiele wniosków inżynierowie Blue Origin, należącej do Jeffa Bezosa, wyciągnęli z ostatniej porażki.

Do ostatniego nieudanego wystrzelenia rakiety doszło we wrześniu 2022 roku, kiedy to na wskutek awarii jednego z pomocniczych silników New Shepard runął na ziemię. Lot był bezzałogowy, jednak wypróbowano system zapewniający bezpieczną ucieczkę kapsuły załogowo-ładunkowej, która została odstrzelona i po krótkim locie opadła bezpiecznie na spadochronach na ziemię.

Transmisja ze startu New Shepard NS-24

Start New Shepard NS-24 odbędzie się dziś (18 grudnia 2023 roku) o godzinie 8:30 czasu lokalnego (czyli o godzinie 16:30 czasu polskiego). Rakieta mierząca 18 metrów wysokości (bez kapsuły) oczekuje już na platformie startowej. Blue Origin ma zamiar transmitować jej start na żywo.

Okno startowe otworzy się dopiero o 16:30 (naszego czasu), jednak Blue Origin rozpocznie transmitowanie na 20 minut wcześniej. Wydarzenie będzie można obserwować m.in na oficjalnej stronie firmy oraz w transmisji na serwisie YouTube, zamieszczonej poniżej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Blue Origin - New Shepard - Back To Flight - NS-24 - LS One - Texas - Space Affairs Livestream

New Shepard NS-24 stoi na platformie startowej

Rakiety New Shepard podobnie jak Falcony od firmy SpaceX to pojazdy kosmiczne wielorazowego użytku, które po wyniesieniu swojego ładunku na orbitę mają zdolność powrotu w kontrolowany sposób na ziemię i pionowego wylądowania. Podczas gdy firma Elona Muska swoją główną działalność kieruje w stronę prywatnego transportu satelitów i zamówień rządowych, to Blue Origin skupia się w dużej mierze na wykorzystywaniu rakiet do celów kosmicznej turystyki, w czym konkuruje na przykład z firmą Virgin Galactic miliardera Richarda Bransona.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po katastrofie we wrześniu 2022 Blue Origin musiało poddać się drobiazgowemu dochodzeniu prowadzonemu przez Federalną Administrację Lotnictwa USA (FAA). Jak podaje firma, wniosek o wznowienie lotów został przez rządowy organ pomyślnie rozpatrzony. Firma dostosowała się do wymaganych przez FAA zmian i jak widać może ponownie wysyłać swoje konstrukcje w kosmos.

AKTUALIZACJA

Niestety dzisiejszy start rakiety NS-24 został odwołany w związku z problemami z systemem naziemnym. Blue Origin podaje, że niebawem poda kolejny termin startu, który najpewniej przypadnie jeszcze na ten tydzień.

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)