Virgin Galactic zaoferuje prywatne loty w kosmos. NASA podaje cenę

Turystyka kosmiczna zdaje się nie być już jedynie wizją rodem z powieści science - fiction i powoli staje się faktem. Firma Virgin Galactic rozpoczęła współpracę z NASA, której efektem mają być prywatne loty na ISS.

Virgin Galactic zaoferuje prywatne loty w kosmos. NASA podaje cenę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Po udanej pierwszej misji załogowej SpaceX i NASA, Amerykańska Agencja Kosmiczna zamierza dalej rozwijać swoją współpracę z prywatnymi firmami. Tym razem umowa została podpisana z Virgin Galactic - na mocy Space Act Agreement, firma będzie mogła oficjalnie trenować kosmonautów, którzy będą chcieli wziąć udział w prywatnych lotach turystycznych.

Virgin Galactic już w zeszłym roku rozpoczęła własny program szkoleń, jednak dzięki powyższej umowie, firma otrzyma wsparcie NASA. Będzie również odpowiedzialna za przewóz turystów na ISS, a także organizacją niezbędnych do tego zasobów.

NASA będzie dokładnie nadzorować całe przedsięwzięcie, a co za tym idzie - koszty lotów oraz ceny biletów. Cześć z nich została ujawniona jeszcze w zeszłym roku, ale teraz bliżej poznaliśmy szacowany koszt całej podróży. Kosmiczny turysta musi się przygotować na wydatek między 50 a 60 mln dolarów (ok. 200 mln złotych).

Na koszt wyprawy składa się m.in. korzystanie z systemu podtrzymywania życia (ok. 11 250 dolarów dziennie), czy koszt jedzenia, tlenu oraz sprzętu do ćwiczeń (łącznie ok. 22 500 dolarów na dzień). Z kolei koszt wykorzystania transmisji danych wyceniono na 50 dolarów za GB.

Warto zauważyć, że cena została podana przy założeniu, że w jednym locie weźmie udział dwóch kosmicznych turystów. I chociaż taka kwota odstrasza większość osób, to chętnych miliarderów nie brakuje. NASA podaje, że zainteresowanie ofertą lotów turystycznych jest duże, więc Agencji zależy na tym, by nawiązać współpracę z jak największą liczbą przewoźników.

W tym kontekście zainteresowane współpracą z NASA są firmy Blue Origin oraz SpaceX. Ta druga niewątpliwie poczyniła duże postępy, gdy udało się bezpiecznie przeprowadzić misję dostarczenia amerykańskich astronautów na ISS.

nasaloty kosmicznewiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)