Rodzina α powiększa się o kolejne modele

Rodzina α powiększa się o kolejne modele

Rodzina α powiększa się o kolejne modele
Źródło zdjęć: © Sony
31.01.2008 10:52, aktualizacja: 31.01.2008 12:26

Rodzina lustrzanek cyfrowych Sony a powiększa się o dwa nowe
modele. Do najważniejszych cech nowych aparatów należy funkcja Quick AF
Live View

*Rodzina lustrzanek cyfrowych Sony a powiększa się o dwa nowe modele. Do najważniejszych cech nowych aparatów należy funkcja Quick AF Live View *
W lustrzance α350 zastosowano nową matrycę CCD typu APS-C o efektywnej rozdzielczości 14,2 mln pikseli, zdolną do niezwykle wiernego i szczegółowego odwzorowania obrazu. Charakterystyka modelu α300 jest praktycznie taka sama, ale zastosowana matryca ma rozdzielczość efektywną 10,2 mln pikseli.

Po wprowadzeniu nowych lustrzanek rodzina a powiększy się do czterech funkcjonalnych i łatwych w użyciu modeli, od należącego do klasy podstawowej α200 aż po szybki i wytrzymały α700, przeznaczony do zastosowań półprofesjonalnych i dla zaawansowanych fotoamatorów. System a obejmuje także 24 obiektywy, systemy oświetlenia oraz inne akcesoria.

Funkcja Quick AF Live View do szybkiego, twórczego fotografowania
Modele α350 i α300 są pierwszymi lustrzankami cyfrowymi z funkcją Quick AF Live View. Ten zupełnie nowy, oferowany tylko przez Sony system łączy wygodę podglądu obrazu na żywo z szybkością detekcji fazowej TTL i cenioną przez użytkowników lustrzanek cyfrowych dużą szybkością zdjęć seryjnych. Jego konstruktorom pierwszy raz w historii udało się pokonać ograniczenia techniczne, które dotąd uniemożliwiały szybkie fotografowanie i wyświetlanie podglądu na żywo.

Obraz
© Nowe "alfy" wyposażono w funkcje "Live View" (fot. Sony)

Co więcej, ulepszony, 9-polowy system AF z centralnym czujnikiem krzyżowym przyspiesza działanie i zwiększa dokładność automatycznego nastawiania ostrości, zarówno przy podglądzie na żywo, jak i przy zdjęciach z użyciem wizjera.

W wygodnym komponowaniu zdjęć w nietypowych ujęciach pomaga 2,7 calowy ekran LCD. Ma on zmienny kąt nachylenia, regulowany w zakresie od 130° w górę do 40° w dół, dzięki czemu fotografowany obiekt może być zawsze dobrze widoczny. Wygodny tryb podglądu na żywo pozwala na sprawdzenie efektu korekcji ekspozycji czy zmiany ustawienia balansu bieli. Oczywiście można też w klasyczny sposób korzystać z jasnego i czytelnego wizjera optycznego.
* Wyjątkowa jakość obrazu*
W lustrzance α350 zastosowano najnowszą generację zaawansowanego procesora obrazu Sony BIONZ, który optymalnie wykorzystuje ogromny potencjał przetwornika CCD o dużej rozdzielczości.

Procesor BIONZ odpowiada także za działanie ulepszonego systemu optymalizacji zakresu dynamicznego (D-Range Optimizer – DRO), który zapewnia zrównoważone naświetlenie zdjęć: bogate cienie i szczegółowe światła. Udoskonalone algorytmy rozpoznawania scen fotografowanych pod światło gwarantują teraz jeszcze lepszy efekt nawet w trudnych warunkach. Maksymalna czułość wzrosła do ISO 3200. Daje to użytkownikowi możliwość fotografowania bez lampy błyskowej nawet w słabym świetle. Dostępny jest także specjalny tryb redukcji szumów przy dużych czułościach ISO.

Zintegrowany stabilizator obrazu Super SteadyShot™ kompensuje drgania przy fotografowaniu z ręki, a co najważniejsze – możliwe to jest z dowolnym obiektywem systemu a. Teraz jego działanie jest jeszcze skuteczniejsze, bo nowy algorytm sterujący umożliwia wydłużenie czasu ekspozycji o 2,5 – 3,5 stopnia (dla porównania, w modelu a100 zakres ten wynosił 2,0 – 3,5 stopnia).

Wygodniejsze fotografowanie i oglądanie
Lustrzanki α350 i α300 zostały zaprojektowane z myślą o zwiększeniu wygody fotografowania i rozszerzeniu wachlarza twórczych możliwości, nawet jeżeli ich użytkownik nie miał wcześniej styczności z lustrzankami cyfrowymi.

W trybie podglądu na żywo można skorzystać z funkcji inteligentnego telekonwertera. Jego działanie polega na cyfrowym powiększaniu obrazu uzyskiwanego przez obiektyw: 1,4x lub 2x. Niezwykle wysoka rozdzielczość 14,2-megapikselowego przetwornika zastosowanego w modelu α350 sprawia jednak, że nawet po włączeniu powiększenia cyfrowego uzyskiwany obraz jest wysokiej jakości.

Podobnie jak w innych modelach a, mechanizm wibracyjny i antystatyczna powłoka matrycy przeciwdziałają szkodliwym efektom przedostawania się kurzu do wnętrza korpusu podczas wymiany obiektywów.

Oba modele są zasilane z akumulatora InfoLITHIUM™ o dużej pojemności (NP-FM500H) i charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Po jednym naładowaniu można nimi wykonać do 730 zdjęć (do 410 zdjęć w trybie podglądu na żywo). Wartości te należą do najwyższych w tej klasie sprzętu. Sprawdzenie dokładnego stanu naładowania akumulatora umożliwia procentowy wskaźnik widoczny na 2,7-calowym ekranie LCD. Dzięki niemu, użytkownik nie musi obawiać się niespodziewanego wyczerpania akumulatora podczas fotografowania.

Obraz
© Ruchomy wyświetlacz, w połączeniu z "Live View" ułatwia ujęcia w nietypowych pozycjach (fot. Sony)

Do aparatów można dokupić nową lampę błyskową o dużej mocy HVL-F42AM, która przyda się zarówno doświadczonym fotografom, jak i początkującym amatorom. Może ona pracować również w trybie bezprzewodowym, jest wyposażona w zaawansowany system pomiarowy ADI i zapewnia automatyczną korektę balansu bieli. Głowicę lampy można obrócić o 90° w górę, 90° w lewo i 180° w prawo.

Jednym z akcesoriów oferowanych do nowych lustrzanek jest grip VG B30AM, ułatwiający zdjęcia portretowe. Dodatkową zaletą gripu jest miejsce na dwa akumulatory NP FM500H. Po ich zainstalowaniu można bez ładowania wykonać do 1460 zdjęć (820 w trybie podglądu na żywo).

Oba aparaty są przystosowane do współpracy z nowym modułem GPS GPS-CS1KASP. To miniaturowe urządzenie, kompatybilne ze wszystkimi nowymi modelami Sony a, Cyber-shot i Handycam, rejestruje w pamięci dane geolokalizacyjne z mniej więcej jednego miesiąca i umożliwia szybkie zlokalizowanie miejsca wykonania zdjęcia na mapie. Zdjęcia można opisywać informacjami o miejscu wykonania, wyświetlać na mapach elektronicznych albo tworzyć z nich trasę podróży.

*Dostępność *Lustrzanka cyfrowa α350 będzie dostępna od początku marca w następujących zestawach:
α350 - sam korpus, w cenie około 2 700zł
α350 z obiektywem DT 18 - 70 mm F3.5-5.6, cena 3 000zł
α350 z obiektywami DT 18 - 70 mm F3.5-5.6 i DT 55 - 200 mm F4-5.6, cena 3 700zł

Lustrzanka cyfrowa α300 będzie dostępna w kwietniu w następujących zestawach:
α300 - sam korpus
α300 z obiektywem DT 18 - 70 mm F3.5-5.6
α300 z obiektywami DT 18 - 70 mm F3.5-5.6 i DT 55 - 200 mm F4-5.6

Cena α300 i zestawów opartych o ten aparat jeszcze nie są znane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)